Merhaba, Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?icon

1991 yılında Çanakkale’de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Çanakkale’de, lise ve üniversite öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. 2014 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden birincilikle mezun oldum.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, mevcut veya henüz oluşmamış yerleşmeleri, yaşam kalitesi ve hizmet donanımı yüksek, yaşanabilir-sağlıklı mekanlara dönüştürmeye ve sürdürülebilir çözümler üretmeye çalışmaktadır.

Meslek seçiminizden hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Üniversite hayatım boyunca hep yanlış bölümde olduğumu düşündüm. Fakat iş hayatına geçiş yapınca, teoriden çok pratik işlerle meşgul olmak pişmanlığımı yok etti.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Planlama, özü itibariyle pek çok sektöre girdi verdiğinden multidisipliner bir bölüm. Planlama’da okurken siyasetten edebiyata, sosyolojiden ekonomiye, istatistikten mimarlığa kadar pek çok alanda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Dolayısıyla pek çok alanda gelişiyorsunuz ve faklı bakış açıları kazanıyorsunuz. Böylece kentsel mekandaki görünmeyen sosyal, ekonomik ve stratejik bağları anlamakta zorlanmıyorsunuz. Nitekim bu sayede 5,10 ve 25 yıllık stratejik planlar üretebiliyor ve geleceği öngörmeye çalışıyoruz.

Bölümün olumsuz yönlerinden bahsedecek olursak öncelikle bahsetmemiz gereken eğitim sisteminin güncel ve aynı dilde olmamasıdır. Her üniversitenin farklı ekolde olması sizin kaderinizi daha tercih aşamasında değişmesine yol açıyor. Bu sebeple iş hayatına girmek istediğinizde sizin yeteneklerinizden önce mezun olduğunuz okula bakılıyor.

Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Üniversitedeyken kaliteli bir akademisyen olmayı ve Türkiye’de önüne geçilemeyen akademisyen egosunu kıracağımı hayal ederdim. Öğrenci ve öğretim görevlisi arasındaki ağın güçlenmesi gerektiğine, bu iki grubun birbirine sömürü aracı olarak bakmaması gerektiğine inanıyorum.

Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Şehir Plancıları genel olarak 4 farklı alanda çalışabilirler. Bunlar;

 • Kamu kurumları (Belediye, Bakanlık vs.) – Şehir Plancısı
 • Özel Planlama ve Mimarlık Şirketleri – Şehir Plancısı
 • Üniversite – Akademisyen
 • Özel Şahsi Büro – Şehir Plancısı

Yıldız Teknik Üniversitesinde okudunuz. Peki İstanbul sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

İstanbul, üniversite öğrenimi için son derece uygun bir kent bence. Bir öğrencinin ihtiyacı olabilecek her türlü yeme, içme, konaklama mekanlarına sahip olmasının yanı sıra öğrencinin kişisel ve sosyal gelişimi için kütüphaneler, sanat galerileri, cafeler, aktivite mekanlarına da sahiptir. Ayrıca planlama bölümü özelinde de İstanbul, binlerce yıllık tarihi ve yerleşim kültüründen dolayı bir planlama öğrencisi için çok geniş bir  laboratuar niteliğindedir. Olumsuz olan tek yönü ise metropol bir kent olmasından kaynaklı yaşanan ekonomik pahalılıktır.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu mesleği seçecek kişilerin sabırlı, grup çalışmalarına yatkın, interaktif çalışmayı seven ve meraklı kişiler olması gerekmektedir.

Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Maddi ve manevi anlamda doyum, kişinin iş yerine ve çalışma koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Çalışma koşulları olarak şu anda çalıştığım özel sektörden hiç memnun değilim. Fakat yaptığımız her planlama çalışması için bin emek veriyoruz. Bu çalışmaların ülkemize ve milletimize yarar sağlayacak olması manevi anlamda tatmin almamızı sağlıyor.

Bu mesleği seçerken başkaları tarafından yönlendirildiniz mi?

Hayır yönlendirilmedim.

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Planlama, geçmişten bugüne çok değer verilen meslek gruplarının arasında yer alıyor. Fakat Türkiye koşullarında, bir çok planlama çalışması siyasi mekanizmanın baskısı altında yapılıyor. Bu durum plancının özgürce ve bu disipline göre karar almasının önüne geçtiğinden plancıların işi söylenileni çizmekten öteye geçemiyor. Kısacası plancının teknikerden bir farkı kalmıyor.

Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

 • Yüksek düzeyde analitik düşünebilme becerisi
 • Maksimum İletişim ve İş birliği
 • Program Kullanabilme Becerisi
 • Görselleştirme Ve İfade Teknikleri Bilgisi
 • İstatistik Bilgisi
 • Yasa ve Yönetmeliklere Hakimiyet
 • Tasarım Yeteneği

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Meslek seçimi lisenin sadece son yılında düşünülüp karar verilebilecek kadar basit bir iş değildir. Kişinin çocukluğundan itibaren kendini tanımasını sağlayacak uğraşlar edinmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede gerçekten neyi istediğini doğru şekilde karar verebilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir