13096269_10201527753551791_6268305984215412785_nMerhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba Ben Aydın POLAT. Zonguldak’ta yaşıyorum. 16 seneden beri Üniversite de memur olarak görev yapmaktayım. Sigaradan ve içkiden uzağım. Spor yapmayı, Gezmeyi ve daima kendimi geliştirmeyi seviyorum.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Açık Öğretim Kamu Yönetim Mezunuyum. İnsan öncelikle kendini yönetmeyi öğrenmeli. Ders kitapları ve içerikleri muhteşem.  Eğer çalışırlarsa kendilerine çok şey katabilirler.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Anlık karar. Ve yöneticiliğin yaratılıştan bende olduğuna inanmam

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Okula gitmeden iradenizi kullanarak derslerinizde başarılı olmak çok güzel. Hem çalışıp para kazanabiliyorsunuz. Kimse ile muhatap olmak zorunda değilsiniz. Her gün yol masraflarınız olmuyor. Bu çok güzel. Size kıllık yapıp bırakabilecek kimse yok. Yardımcı kitaplarla  başarılı olabiliyorsunuz eğer düzenli çalışırsanız. Olumsuz yönleri: Anlamadığınızı  soracak bir hocanız yok. Sınıf arkadaşlarınız yok. Çalışma disiplinini kendi başınıza sağlayamayabilirsiniz. İş olanakları konusu işletmelere göre değişir. Sonuçta Üniversite mezunusunuz. Bazıları Açık Öğretimi küçümseyebilirken bazıları diploma yeterlidir diyebilir. Her işletmede mutlaka bir yöneticiye ihtiyaç vardır. Yöneticisiz işletme olamaz.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Liseyi bitirdikten sonra DMS ile işe girdim. Üniversite mezuniyetim işe girmemden sonradır. 180 TL maaşla işe başladım. Bilgisayar kullanmasını bile bilmezken bilgisayar bildiğimi iddia ederek bilgisayar başına oturdum ve öğrenerek çalıştım. Şimdi tam bir bilgisayar kurdu oldum.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Kurum içi yazışmalar yapıyorum. Yani, üst mevkilerden gelen yazılara Bölüm Başkanlığımla birlikte uygun cevaplar yazıyorum. Fotokopi çekiyorum, Personelimize kurum içi kırtasiye malzemeleri dağıtıyorum. İşim rahat.

14708192_10202186985472177_1689689076483844885_n

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Kurum içerisinde yöneticileriniz kendilerini yetiştirememiş veya yetkilerine güvenerek kaba olabiliyorlar böyle yöneticilerle 7 sene mahkemem oldu. Çeşitli zamanlar görev yerim değiştirildiyse de seneler süren mahkemelerce yerime iade edildim. Açtığım çoğu davayı kazandım. Adeta bir avukat oldum. Hukuk bilgim ve cesaretim arttı. Artık yöneticiler hakkımda bana karşı daha dikkatli adım atıyorlar. Şu an herşey yolunda.  Başka nasıl bir anımı anlatacağım aklıma gelmiyor.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Ben insanın kendi işini kurması taraftarıyım. Birinin himayesinde çalışacaklarsa da belli bir süre olmalı bu. Sonra mutlaka kendi işlerini kursunlar. Kimsenin kendilerine hiza göstermesine, giyimine, yaşayacağı şehrine karışmasına müsaade etmesinler. Standart yaşamasınlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Dünyada 206 ülke var. Öyle bir iş kurun ki hem özgürlüğünüzü satmamış olun, hem birileri sizi yönetemesin, hem kazanın, hem de hayatınızı yaşayın ve şu geçici hayatınızı mutlu bir şekilde yaşayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir