metinMerhaba! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba adım Ayşegül Güdücü. Amasya Üniversitesi Matematik Bölümü 2014 yılı mezunuyum. Şu an özel bir kurumda öğretmenlik yapmaktayım.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Matematik bölümünü matematiği ciddi manada sevenlerin okuması gerektiği taraftarıyım aksi takdirde bu bölüm işkence haline gelebilmektedir. 🙂 Uzata uzata tıp bitirecek sürede bile bitmeyen bir bölüm. Ama sevenler ve bu bölümün hakkını vermeyi düşünenler için yaptığınız her ispat bile müthiş bir zevk verebilmektedir.  Tabi bu bölüm de çoğu bölümde olduğu gibi gelecek kaygısı barındırmakta maalesef. Öğretmenlik için KPSS sınavı ve MEB de öğretmen açığı olmasına rağmen yok denilerek her yıl çok az sayıda lise matematik öğretmenliği alımı yapılmakta. Bu da mezunlarımızın iş hayatına atılmadan umutsuz ve yorulmuş bir öğretmen adayı olmasına neden oluyor.

Meslek seçiminizden hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Aslında açık konuşmak gerekirse ben tıp okumayı çok istedim. Bunun için de gecemi gündüzüme kattım diyebilirim. Ama ailevi problemler ve gereksiz stres sonucu istediğim gibi bir sonuç alamadım. Aynı çalışmayı tekrarlamaya gücüm olmadığını düşünerek sevdiğim ders olduğu için matematik ile ilgili bir bölüm seçeyim diye düşünüp bunda karar kıldım. Tabi aksilik yine peşimi bırakmadı. Yanlış tercih yaparak Kocaeli matematik tutabilecekken Amasya üniversitesini kazandım. Açıkçası hiç mutlu olmadım. Ve iki yıl boyunca zorla okula gittim bölümü bırakmayı bile düşündüm. Ama ikinci yılımın 2. döneminde hocalarımın sayesinde bölümümü sevdim ve öğretmen olmak istiyorum dedim. Ve o günden sonra mesleğe de başlayınca ‘ İYİ Kİ ÖĞRETMEN OLMUŞUM ‘dedim. Hocalarımın hakkını asla ödeyemem. O dönemlerde yanımda olmasalardı ve başaracağıma beni inandırmasalardı şu an belki de çok başka yerlerde keşke diyerek günlerimi geçiriyor olabilirdim 🙂

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Aslında çok fazla olumlu yönü var. Özellikle karakter konusunda. Analitik düşünme olsun, çözüme odaklı bir şeyler üretme çabası içerisine girme olsun ve daha çok somut verilere göre karar alma konusunda bana çok şey kattığını düşünüyorum. Çünkü ben genelde daha çok mantıkla değil duygularıyla hareket eden bir insandım bu da çoğu zaman yanlış kararlar almaya itiyordu. Tabi bunların sonucu olarak olumsuz yönü, bir zaman sonra çok net bir insan oluyorsun bu da bazen hoş karşılanmıyor. 🙂 ” Her doğru söz her yerde söylenmez” misali.

anilarMesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Çok fazla var. 🙂 Öğretmenliğin 2.yılımda Uğurmumcu’da Disk Anadolu Meslek Lisesinde idim. Sözleşmeli öğretmenlik yaptım o sene. Öğrencilerimi çok sevdim. Ve ilk defa o yıl bir insan nasıl oluyordu da karşısındakini hem de hiç tanımadığı birini sadece dersine girip çıkan bir hocayı nasıl bu kadar sevebilirdi diye düşünüp durdum. Ama sevilirmiş anladım. Beni kızdırdıklarında gönlümü almak için sınıfça sürprizler vs. yapmalar. Veda ederken tüm okulun ağlaması. Ve yine veda partileri. Velilerden sürekli nasıl oldu da bu çocuklara matematiği sevdirdiniz demeler 🙂 Hayatımda aldığım en güzel iltifattı diyebilirim.  Kötü bir anım yok hep böyle güzel şeyler hatırlıyorum çünkü ben öğrencilerime asla gönül koymam. Belki de benim sınıfımda da bir fatih yatıyordur sadece bir kıvılcım gerekiyordur hayalini gerçekleştirmek için. Ben o kıvılcım olmaya çabalıyorum. Hayallerini gerçekleştirebilmeleri için uğraşıyorum.

Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Maalesef şu anki eğitim sisteminden kaynaklı olduğunu düşündüğüm atanamama durumu olduğundan önü açık bir bölüm değil tabi devlette öğretmenlik için konuşursak. Onun dışında özel kurumlarda matematikçi çok fazla ilgi görmekte. Çünkü ne yazık ki matematik özürlü bir toplumuz. Böyle olunca da bir matematikçinin işsiz kalma durumu az.

Amasya Üniversitesinde okudunuz. Peki Amasya şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Amasya harika bir şehir. Büyük şehirden gelen öğrenciler küçük bulabilir ama zamanla çok sevip alışacaktır. Hatta Amasyalılar şöyle der:” AMASYA ya bir gelen ağlar bir de giden ağlar ” 🙂 insanları çok cana yakındır. Evlerinde pişirdikleri yemekten öğrencilere mutlaka getirirler. Çarşıda pazarda öğrenciysen indirimli alırsın çoğu şeyi. 🙂 Ama imkanlar olarak tabi ki bir İstanbul bir Ankara olamaz. Genelde Samsun’a kaçılır haftasonları.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Önce kendilerini tanısınlar. Neyi yapabilirler neyde başarılı olabilirler. Bir işi yaparken mutlu olmak o işi ne kadar sevdiğinle doğru orantılıdır.  Bu nedenle sabırlı mıyım, insanlarla iletişime geçebilmekte zorlanır mıyım? Bu bölümden zevk alabilir miyim diye kendilerine sormalılar. Çünkü ciddi manada hangi işle uğraşırsanız uğrasın makinelerle değil insanlarla uğraşıyorsanız işiniz diğerlerine göre daha zordur.  Bunun bilincinde olmakta fayda var.

Bu meslek maddi ve manevi olarak beklentilerinizi karşılıyor mu?
Maddi değil belki ama manevi anlamda kesinlikle evet. Zaten hiçbir ücret bu mesleğin hakkını ödeyemeye yetmez. Ama en azından bu mesleğin manevi değerinin olduğunu unutmasınlar, yerle bir etmesinler bana yeter.

Bu mesleği seçerken başkaları tarafından yönlendirildiniz mi?

Hayır.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Güzel bir sohbetti, çok teşekkür ederim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir