16f0b3b309d4a5b18160052754a163e4Değerli okurlar öncelikle 15 Temmuz şehitlerini rahmetle anıyoruz. Allah o günleri bir daha göstermesin. ?

Gelelim meslekleri tanıtmaya gençlerimize yol göstermeye. ? Bugün sizlerle bahçe bakım öğretmenliğiyle ilgili bilgiler paylaşacağım.

Bahçe bakım öğretmeni olabilmeniz için öncelikle 2 yıllık bölümlerden olan peyzaj ve süs bitkileri bölümünü bitirmeniz gerekli. Bölüm olarak öğrenci alımı ygs sınavının ygs-6 puan türünde gerçekleşmektedir. Bölümün açılış amacı; çevre düzenlemesi, park ve bahçelerin yapımı, bakımı ve onarımı konularında çalışan yetiştirmek. Çiçekleri, yeşilliği ya da en genel ifadeyle doğayı seviyorsanız. Bu meslek ya da bölüm size göre uygun olabileceğini söyleyebiliriz.

Fakat en önemli nokta ise meslek seçerken bölümün önemini kavrayabilmeniz ve kendinizi gerçekleştirebileceğiniz meslekler seçmeniz. Bunun için ilk yazımız da linkini paylaştığımız sitede kendiniz tanıma testini yapabilirsiniz.

İlk yazımız: İlk Yazımız ?635cf502fc9de6a2bb15f010d76becb9

İş olanağı olarak baktığımızda özel sektör ve devlete kpss sınavı ile girebilirsiniz. Ekstra işler alarak da ek gelir elde edebilirsiniz. Ancak şunu unutma sevgili mezun arkadaşımız ? her meslekte iş bulma zorluğu olduğu gibi bu bölümde de var fakat öyle düşünüp kendini üzmemen gerekli sebebi ise her bölümde her sene mezun sayısı ortalama her üniversiteden 20 kişi yani binlerce kişi aslında. Sen kendini o alanda yetiştirip seni neden seçsinler cevabını kendine verebilmen gerekli ki rahatlıkla o sektörde iş bulabil ve zorluk yaşama. O yüzden hiçbir zaman durma, durma ki ayaklarının üzerinde dim dik durabil.

Gelelim en önemli konuya; maaş konusu. Maaşlar devlette iseniz devlet memuru gibi yani 2200 tl civarı olacaktır. Özel sektör için kesin bir şey söyleyemeyiz sebebi ise işinizde iyi olduğunuzda 4000 tl alabilirsiniz. Ya da yeni mezunsanız ve bilginiz çok az ise 1500 tl de olabilir.

Seçersen ise derslerin aşağı yukarı bunlar olacaktır;

  • Botanik,
  • İstatistik,
  • Bitki ekolojisi ve fizyolojisi,
  • Süs bitkilerinin gübrelenmesi, sulanması, hastalıkları, korunması ve pazarlanması,
  • Malzeme bilgisi,
  • Çizim tekniği,
  • Çim alanı tesisi.

 


“Bahçe Bakım Öğretmenliği hım.. ?&rdquo hakkında 0 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Bloğumuz

Ameliyathane Hizmetleri Denince Akla Gelmesi Gerekenler?👩‍⚕️ 👨‍⚕️

Mezunlarinerede.com okurlarına kocaman Merhabalarrr!! Bu yazın tercih edecek ve üniversite yollarında harap olacak öğrenciler için meslek seçiminde yardımcı olacak meslek tanıtım serimize devam ediyoruz. ☺️   Sırada Ameliyathane Hizmetleri bulunuyor. Peki nedir bu meslek neyin nesidir diyenlere Daha fazlasını oku…

Bloğumuz

Bilgi İşlem Denilince Aklımıza Gelmesi Gerekenler?

Evettttt sizler için yoğun bir dönemin sonuna geldik aslında değil de işte tercihleriniz bitti. Hepiniz adına inşallah istediğiniz yerler olur diyerek söze başlayalım. Bu yazımız için bilgi işlem ne?, hangi mezunlar çalışır?, bölümlerin puan türü Daha fazlasını oku…

Bloğumuz

Anestezi Teknikeri Nasıl Bir Meslek ?

Merhabalar güzel insanlar, Öncelikle gecikme için kusura bakmayın lütfen, hadi yazımıza geçelim ? Bugün sizlerle birlikte anestezi teknikerliğini ele alacağız. Mesleğin gerekliliklerini ve olanaklarından bahsedeceğiz. Anestezi teknikeri ilk olarak söylemek gerekirse ameliyathanede sizleri narkoz ile Daha fazlasını oku…