img_20170408_184353Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Bircan YALÇIN. 21 yaşındayım. İstanbul doğumluyum, İstanbul da büyüdüm. Okuduğum üniversite İstanbul Medipol Üniversitesi Anestezi Bölümü mezunuyum.2016 Haziran ayında mezun oldum. Şu anda da İstanbul Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesin de anestezi teknikeri olarak çalışmaktayım.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Ameliyatlarda anestezi verilirken hekime yardımcı oluyoruz. Gerekli ilaç, malzeme, sıvılar vs. bunları hazırlıyoruz. Yaptığımız işlemleri kayıt altına alıyoruz. Ameliyat esnasında hastanın vitallerini takip ediyoruz. Aynı şekilde anestezinin sonlandırılmasında da anestezi hekimine yardım ediyoruz.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?fullsizerender-1

Benimkisi aslında çok isteyerek olmadı. Bir sınav mağduruyum. Ne yazık ki sınava giremedim. O yüzden seçim yapmam da alel acele oldu. YGS ye girmiştim, LYS ye giremediğimde dolayı YGS ile girilecek bölümleri araştırdığımda diğer bölümlere oranla daha rahat bir bölüm diyebilirim. Ama mesleğe başlayınca o kadar da rahat olmadığını anlamış oldum.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

İstanbul şehri tüm şehirler arasında her olanağa sahip şehir. Yani; kültürel alanda olsun, eğlence alanında ya da eğitim alanında olsun her imkan var. Konaklama ve ulaşım konusunda da rahat öğrenciler için. Zaten üniversitenin de kendine ait öğrenciler için yurdu var. Medipol Üniversitesinin diğer bir avantajı da kendi hastaneleri olduğu için öğrencilerin staj zamanı çok büyük yarar sağlıyor.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Öncelikle iş olanaklarından bahsedim; devlet hastanelerinde çalışmak için KPSS şartı var ve ne yazık ki puanımız çok yüksek olmakla beraber atamamız da çok az bunu buradan tüm bu bölümü seçmek isteyenlere duyuralım ki bir faydamız olsun. İş olanakları özel hastanelerde daha fazla, eğer Medipol Üniversitesi öğrencisiyseniz zaten iş alımında öncelikle kendi öğrencilerinden tercih ediyorlar.

Olumlu yönleri; çalışma şeklin, saatin ve çalıştığın insanlar belli. Bir düzen var bunun dışında anestezi bölümünde ilk yardım, resusitasyon bilginin tam olması nedeniyle hastane dışında da olay esnasında birilerine yardım edebilirsin, belki de hayat kurtarırsın. Bunlar dışında çok olumlu yönü yok.

fullsizerenderOlumsuz yönleri; İş kazalarına çok açık hani iğne batması olabilir, kesici delici yaralanma o bistüriler falan sonuçta. Bir de enfeksiyon riski çok yüksek. Çünkü; Buraya her zaman sağlıklı hastalar gelmiyor bulaşıcı hastalıkları olan insanlarda geliyor. Yani bu gibi durumlarda çok dikkatli olmalıyız. Başka bir olumsuz yönü ise; bu meslekte nöbet tutmak gerekiyor. Bu bölümü tercih edecek arkadaşlar bunları da göze alsın, yoğun oluyor.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

İstanbul Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi benim ilk iş deneyimim. Nasıl başladım? Ben 2016 Haziran da mezun oldum. Biraz dinlenim dedim, iş arayışına girmemiştim. Sonradan birkaç yere cv bıraktım. Kendi üniversiteme de bırakim dedim. Hani belki burası olur diye düşündüm. Ve aradan bir hafta geçmeden bana geri dönüş yaptılar, burada açık olduğunu söylediler. Hem evime çok yakın burası o bakımdan da tercih sebeplerimden biri olmuştu. Çünkü; burada çok yoruluyorsunuz üstüne İstanbul trafiğin de bir de yol çekmek istemedim. İş hayatına böyle başladım.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Hastalara anestezi veriyoruz, anestezi uzmanıyla birlikte. Eğer genel anestezi ise hastayı uyutuyoruz, uyandırıyoruz. Ameliyat sırasında takip ediyoruz. Ameliyat sırasında yapılan her ilacı, her işlevi kayıt altına alıyoruz. Hastanın vital değerlerini takip ediyoruz.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Geçenlerde şöyle bir anımız oldu. Bir tane sezeryan hasta aldık. Genel anestezi istedi. Çok tedirgindi başta neyse hastayı biz uzmanla uyuttuk. Gayet ameliyatı da başarılı geçti. Ameliyatı bittikten sonra uyandırdık. Şimdi hastalarda anestezinin şöyle bir etkisi oluyor. Mesela 2 dk. önce söylediğini bazı hastalar unutuyor. Daha tam kendine gelmemiş olabiliyorlar. Hasta sürekli “Ameliyatım bitti mi?” diye soruyor. Ben de “Evet bitti” dediğimde “Gel sana bi sarılim” falan dedi. 2-3 kez hastayla bu diyalog gerçekleşti ve bi 4-5 kez sarıldık. Ama hani hastaya “Ağrınız var mı?” diye sorduğumda tekrar “Gel sana bi sarılim” muhabbeti döndü. Bu da böyle komik bir anım.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Tavsiyelerim; sürekli ayakta kalacağınızdan bedence sağlam, kapalı ortamlarda çalışabilecek, tıpa, biyoloji ve fen bilgisi derslerine meraklı kişilerin şeçmesini tavsiye ederim.  Ayrıca dikkatli, sabırlı titiz ve sorumluluk sahibi kişilerin seçmesini öneririm.

Ve tabi ki merhametli, insanlara yardım etmeyi seven kişilerin seçmesini öneririm.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Herkese başarılar, herkes için hayırlısı olsun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir