Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

 Adım Burcu MEŞECİ. Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Aynı bölümü okurken Eskişehir Açık öğretimden de 2 yıllık Halkla İlişkiler bitirdim. Şuanda da İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

 En başta özel sektörde çalışmayı düşünmüştüm. Bu sebeple tercih ettim. İşletme İktisattan birazcık daha alanının farklı olduğunu düşündüm. Okuduğumda eğer tercih sırasında hukuk bilgilerinin olduğu ve daha sözel olduğu için eğilimim buna doğru oldu.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkânlarından bahseder misiniz?

 Evet kesinlikle tavsiye ediyorum. İzmir’de okudum ve İzmir’den gelmek istemedim. Fakat orada iş bulamadım. İzmir hayatımın en güzel dönemlerini geçirdiğin bir yerdi. Bu yüzden benim için çok kıymetli bir Şehir’ dir. Ulaşımı kolaydır ve uygundur. Yeme, içme konusunda lezzetli güzel şeyler vardır ve uygundur. Konaklama olaraktan ben ev tuttum ve üç arkadaş rahatlıkla maliyetleri karşılayabiliyorduk. Öğrenci yurtları da mevcuttur. Pansiyon tarzı imkânlarda mevcut. Ben İzmir’i çok sevmiştim. Gece hayatı güzeldir, eğlencesi güzeldir, her şeyi güzeldir yani.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

 Okurken ben keyifle okudum. Sözel yeteneği olan insanların tercih etmesi gereken bir bölüm olduğunu düşünüyorum. İş hayatında lazım olacak her türlü bilgiyi veriyorlar. Özel sektör içinde kamu içinde. İkisini de barındıran bilgiler var. Sevdiğim dersler çok fazla oldu keyifle okuduğum bir bölüm oldu. Eğer sözel sevmiyorlarsa, ezber sevmiyorlarsa ve hukuktan hoşlanmıyorlarsa tercih etmesinler. Ama bu tarz alanlara ilgileri varsa keyifle okuyacakları bir bölüm.

İş olanaklarından bahseder misiniz?

 Benimle aynı bölümden mezun olan çoğu arkadaşım özel sektörde insan kaynakları uzmanı olarak çalışmaktalar. İyi yerlerde iyi konumda olan arkadaşlarım var. Ben 3. sınıf itibariyle kamuya döndüm. Özelden vazgeçtim. Bu yüzden memuriyet tercihinde bulundum ve şuanda memur olarak çalışmaktayım. İş olanakları olarak ; bankada çalışan arkadaşlarım var, kendi iş yerlerini açan arkadaşlarım oldu.. Yani alanı geniş. İBF olunca tabii bir sürü alana dağılabiliyor.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

 İlk iş deneyimim burası. Marmara Üniversitesi’nde memur olarak işe başladım. 5 yıldır buradayım.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

 Dekanlıkta evrak kayıt olarak çalışıyorum. Burada çok fazla işi yükü yok memurların. Tabii memuriyetin böyle bir avantajı var. Fakat çok fazla iletişimde oluyorsunuz herkesle ve her durumla yine de memnunum. İşimi keyifle yapıyorum, seviyorum mesleğimi.

whatsapp-image-2017-03-21-at-22-45-48

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

 Mesleğime dair unutamadığım bir anım yok. Sadece ilk geldiğimde burada beni öğrenci sanıp genellikle çok fazla ciddiye almadılar. En çok yaşadığım problem bu oldu. Bir yıl boyunca burada memurum diye kendimi tanıtmak zorunda kaldım. beni kısmi zamanlı çalışan öğrenci sanıyorlardı. Artık bunu atlattım çok şükür. Dediğim gibi ilk bir sene bununla çok uğraştım.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

 Kendi yeteneklerine, kendi isteklerine göre bir bölüm tercih etmeleri her zaman bir avantaj olacaktır. Sadece başkalarının yönlendirmelerine bakmasınlar. Kendi isteklerinin de göz önünde bulundursunlar.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir