2Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Cantekin Ertekin. Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Antalya’da işletme okuduktan sonra İstanbul’a geldim. Bir denetim firmasında çalışmaya başladım. Sonrasında askerlik görevimi yerine getirdim. Sonra Koçtaş’ta iç denetçi olarak işe başladım ve iki yıl burda çalıştım. Şuan yaklaşık dört aydır Hyundai’de yine iç denetçi olarak çalışıyorum.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

İşletme bölümü okudum. Hemen hemen herkesin bildiği en azından fikri olduğu bir bölüm. Ama ilerde kimsenin ne iş yapacağını bilmediği tahmin edemediği bir bölüm. Yelpazesi ve  pozisyonu çok geniş bir bölüm. Her sektörde her pozisyonda görev alabiliyorsunuz. Özel sektörde de istediğiniz pozisyonda yer alabiliyorsunuz. Ayrıca işletmede bütün bölümler hakkında az çok fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Aslında lisede sayısal bölüm okudum. Sonrasında bir yıl eşit ağırlık hazırlanıp işletme bölümü tercih ettim. Tercih etmemdeki sebep o yıllarda benim kendimi çok fazla tanıyamadığımı hissetmem. Üniversitede kendimi daha iyi tanıyıp hangi sektörde hangi pozisyonda görev almak istediğime karar vermek için biraz daha zaman tanıdım. Daha çok sektörlerin içine girerek yani hangi departman hangi işi yapar, görev tanımları nelerdir, bunları tecrübe ederek, staj yaparak, sektör içinden insanlarla tanışarak, sizin gibi değerli arkadaşların yaptığı gibi insanların fikirlerini alarak öğrenmek istedim o yüzden tercih ettim. Antalya’yı tercih etmemin sebebi ise yabancı dilimi geliştirmek oldu. Başka şehirlerde de okuma imkanım varken özellikle Antalya’da okumayı tercih ettim. Yaptığım en güzel işlerden biri o yıllarda yabancı dilin önemini anlamak oldu. Üniversite hayatım boyunca bütün yazları burada çalışarak değerlendirdim. Yabancı dili kesinlikle halledin. Çünkü geri kalan kısmı iş hayatında hallede biliyorsunuz. Bu yüzden Antalya’yı tercih ettim tavsiye de ederim.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Akdeniz Üniversitesi Antalya’da yer alan bir üniversite. En güzel imkanı dediğim gibi kendinizi yabancı dil olarak geliştirebileceğiniz çok fazla alan var çok fazla turist olduğu için. Tabii bu kişisel bir şey. Benim tüm yaz ailesinin yanına dönen arkadaşlarımda oldu. Ama en azından Antalya size bu imkanı sunuyor. İngilizcenizi geliştirebilirsiniz hatta bunun yanında ikinci üçüncü dördüncü dili de geliştirebilme imkanı sunan bir şehir. O yüzden şanslı olduğumu hissediyorum.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Bölümün olumlu yanı geniş bir yelpazesi var. Her sektörde yer alabiliyorsunuz. Her görev için kendinizi geliştirme imkanınız var. Olumsuz tarafı çok mezunu var. Her yıl yaklaşık 200.000 mezun veriyor ve o 200.000 arasından sıyrılman gerekiyor. Özel sektörün  talepleriyle maalesef üniversitedeki mezun sayısı birbirini karşılamıyor. Üniversite hayatındaki bu dört yıl insanın kendini geliştirmesi için çok iyi bir fırsat.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Mezun olmadan önce de birçok alanda çalışarak tecrübe sahibi olmaya çalıştım. En büyük avantajlarımdan birisi TEMA Vakfı’na  üye oldum.  TEMA Vakfı’nın bütün seminerlerinde Antalya  bölgesi sorumlusu olarak görev aldım. Çeşitli insanlarla tanışma imkanım oldu. Farklı bölümden  arkadaşlarla tanışma imkanım oldu. İşe girerken en büyük referanslarımdan biri de TEMA Vakfı’ndan bir yönetici oldu.  O an farkında olmuyorsunuz ama sosyal bir derneğe üye olmanın kesinlikle katkısı oluyor. Öğrencilerin sosyal bir derneğe üye olmasını öneriyorum ve en önemli tavsiyelerimden biri budur. İlk iş deneyimim Big Four oldu. Amerikan sermaye ortaklı bir denetim şirketi. Aslında bütün çalıştığım şirketleri bir okul olarak gördüm. Her zaman ilk amacım kendimi geliştirmek ve kendime değer katmak oldu. Kendime değer katarsam çalıştığım şirkete de değer katarım. Bu yüzden ilk iş deneyimim de benim için iyi bir okul oldu. Bana kattığı şeyler oldukça fazla. İyi ki de çalışmışım diyorum.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

İç denetim sorumlusu ne yapar? İç denetim şirketlerin aslında kendine koyduğu hedeflere ulaşması için veya finansal kayıpları en az yarayla atlatabilmesi için SWOT analizi dediğimiz yani şirketin güçlü taraflarını, zayıf taraflarını, fırsatlarını ve tehditlerini görmemizi sağlayan bir teknik sunum hazırlayan faktördür. Kısaca kontrol mekanizmasıdır. Şu anda Hyundai de iç denetim sorumlusu olarak çalışıyorum. Çok geniş bir yelpazemiz var ve çok geniş bir çalışan kitlemiz var. Bunlarla Hyundai’nin iç kontrol mekanizmasını oluşturmaya çalışıyoruz.

Mesleğinize dair bir anımızı paylaşır mısınız?

En fazla Koçtaş’ta çalışırken ki anılarım aklımda. Çalıştığımız mağazalardaki tespit ettiğimiz bir fırsatı ya da tehdidi  mağazadaki insanlara aktarmamız gerekiyor. Ama mağazadaki insanlar genelde ya o bizim başımıza gelmedi gelmez gibi tepkiler veriyorlardı. Tespit ettiğimiz riskin maalesef diğer mağazalarda geliştiğini bilmediği için genelde hırsızlıkmış, dolandırıcılıkmış ya bu bizim buralarda olmaz gibi tepkiler alıyoruz. Ama bunu da karşıdaki insana anlatmak için çabalıyoruz.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Tavsiyem aslında sadece bu bölüm tercih edecek olanlar için değil tüm bölümler için olacak. Mutlaka yabancı dilinizi geliştirin. Diğer bütün şeyleri iş hayatında öğrenebiliyorsunuz. Çok önemli bir tavsiye de derneklere üye olun, sosyal sorumluluk projelerinde yer alın. İnsanlarla tanışmaktan korkmayın. Zirvelere, kurslara katılmaya çalışın. Elinizden geldiğince farklı sahada farklı tarzda insanlarla tanışmaya çalışın. Hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda kendinizi geliştirmeye çalışın. Öncesinde kendinizi tanımaya çalışın. Ben nelerden hoşlanıyorum, neleri yapmaktan zevk alıyorum, neleri yapmaktan hoşlanmıyorum, neler beni rahatsız eder? Üniversitedeki en güzel fırsatlardan biri kendinizi tanımak olacaktır. En iyi tavsiyem bu olur akabinde de yabancı dilinizi geliştirin.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Teşekkür ederim böyle bir projeye dahil ettiğiniz için beni. Bu proje inşallah daha büyük bir proje haline gelir ve inşallah şirketleşirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir