Damla GÜNEŞMerhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Damla Güneş, 26 yaşındayım. İlk önce peyzaj teknikerliği okudum daha sonra peyzaj mimarlığına geçiş yaptım, son sınıfım. Kocaeli’de doğdum büyüdüm.daha önce birkaç iş deneyimim oldu ama profesyonel anlamda ilk iş deneyimim İsmek.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Şöyle anlatabilirim okuması zor ama zevkli bir bölüm. Mimarlık, İç mimarlık bölümlerinin eğitimleri nasılsa Peyzaj mimarlığı da aynen öyle.Yetenek, istek ve sabır gerekiyor. Mezun olduktan sonra direkt atanmak isteyenlere uygun bir bölüm değil özel sektör ağırlıklı çalışma şartları. Henüz hak ettiği yeri bulabilmiş bir bölüm değil ne yazık ki Türkiye’de.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Bilinçli olarak tercih ettiğim söylenemez tamamen tavsiye üzerine gelişti. Bir abimin peyzajı önermesiyle okumaya karar verdiğim bir bölüm.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Kocaeli Üniversitesi köklü bir üniversite ve iyi bir akademik kadroya sahip. Ulaşım ve konaklama açısından öğrenci için biraz pahalı bir şehir ama birçok şehre göre daha gelişmiş olduğunu düşünüyorum.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Okuduğum bölümün olumlu yönü doğayla iç içe bir bölüm olması. okurken çok keyif aldığım söylenemez ama çalışma hayatında çok keyif aldığım ve sevdiğim bir mesleğe sahibim.Sahada çalışmak yerine öğretmenlik yapmayı tercih ettim buda sevdiğim iki işi birlikte yapmama vesile oldu. Mimarlık ofisleri, fidanlıklar, eğitim kurumları, kamu kurumları vs. gibi birçok yerde çalışma imkanı sağlasa da Türkiye’de peyzaj iş bulmak açısından sıkıntılı bir bölüm. Hala çok tanınmış ve hak ettiği yeri bulmuş değil. Atanma imkanları çok kısıtlı. Peyzaj mimarlarına kamuda yeterli kadro yok bu açıdan çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Özel sektörde kendi işinizi de kurabilirsiniz ama bunun içinde sermaye ve deneyim şart.img_20170226_163619

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Üniversite okurken özel ders verdiğim bir dönem olmuştu ve bu sürede öğretmenliği çok sevdim. Araştırmalarım sonucu kendi alanımda da öğretmenlik yapabileceğimi öğrendim. Daha önce fidanlık ve kendi alanım dışında birkaç iş deneyimim oldu sonrasında ise İsmek’te çalışmaya başladım. İş hayatı açısından benim için çok iyi bir başlangıç oldu dönüm noktası diyebilirim hatta. Gerek çalışma arkadaşlarım gerek çalışma şartları açısından harika bir kurum.

 

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Bahçe bakım dersleri veriyorum. Teorik ve uygulama aşamaları var ders içeriğinin. Kursiyerler bitkileri yakından tanıma fırsatı buluyor ve yetiştirilme yöntemlerini öğreniyor. Böylece hem hobi edinmiş hemde yapmak isteyenler için yeni bir meslek edinmiş oluyorlar.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Ben aynı zamanda İsmek engelli merkezinde de bahçe bakımı dersleri veriyorum. Oradaki öğrencilerim zihinsel engelli.İlk derse giderken çok tereddütlerim vardı ama sonrasında en fazla sevdiğim ders oldu bir bağ oluştu öğrencilerimle belki de öğretmenliği sevmeme en çok onlar vesile oldu diyebilirim.Beni en çok etkileyen anılarımdan bir tanesi onlara kek yaptığım için bana hediye olarak resim yapmaları olmuştu.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Tavsiyem şu olabilir sabır gerektiren bir bölüm tasarımı, doğayı, bitkileri seviyorsanız yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız okunabilecek bir bölüm, sevmeden okunabilecek, yapılabilecek bir bölüm değil.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Meslek seçiminde insanlara çok faydası olacak bir çalışma yapıyorsunuz bu yüzden teşekkür ederim.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir