img-20161202-wa0005   Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Elif Çetinkaya. İstanbul Medipol Üniversitesi 2016 yılı mezunuyum. Bölümüm Ameliyathane Hizmetleri/Cerrahi Teknikerlikten mezun oldum. Şu an da İstanbul Medipol Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Hastanesi’nde çalışmaktayım.

   Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Ameliyathane Hizmetleri şu an yeni keşfedilen ve ilgi çeken bir bölümdür. Bölümün kuruluş amacı ameliyathaneyi branşlaştırmak ve ameliyathaneyi özelleştirmektir. Okulda verilen dersler Anatomi, Terminoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Cerrahi Hastalıklar, Ameliyathane Uygulamaları gibi dersler görülmektedir. Dersler okuduğunuz okula göre değişmektedir. Ameliyathane başlı başına özellikli bir çalışma alanıdır. Kuralları ve çalıştığımız alan oldukça önemlidir. Çünkü işimiz insan hayatı ve hata kabul edilmeyecek bir iştir. Ameliyathanenin giriş-çıkış kuralları ve içeride gerek hastaya gerek iş arkadaşlarımızla olan diyaloglara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ameliyathanede scrub ve sirküle kavramları mevcuttur. Bu kavramlar ameliyata giren kişiye scrub, dışarda ameliyat süresince eksikleri tamamlayan dışardan destek veren kişiye de sirküle denir. Ameliyathane Hizmetleri mezunu olunca yaptığımız iş; scrub iken, ameliyat için gerekli hazırlıkları yapmak, hastayı ameliyata hazırlamak, ameliyat süresince doktoru asiste etmek, sirküle iken, ameliyatta istenen malzemeleri temin eden, ameliyatın gidişatında bir değişim olduğunda örneğin; kapalıdan açığa dönmek bu durumlarda gidişata göre hazırlık yapmak, gerekli dosyaları tamamlamak gibi görevlerimiz var.

   Meslek seçiminizden hiç pişman olduğunuz oldu mu?

   Sevmediğiniz mesleği uygun olmayan meslekte olan herkes pişmanlık duyar. Ya da olduğunuz ortam kaynaklı pişmanlıklar yaşayabiliyoruz. Yani her meslekte pişmanlıklar duyulur öyle ya da böyle onun için önemli olan mesleğinizi sevip sevmemenizdir.

   Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Meslek açısından olumlu olarak size sabretmeyi, zorluklara karşı dayanmayı, insanlarla nasıl diyaloğa gireceğinizi, hastanedeki durumlarda neler yapabileceğinizi öğrenmenizi sağlamaktadır. Olumsuz olaraksa ameliyatların süresi değişmekte her ameliyatın süresi farklı, uzun süre ayakta kalmak varislere neden olmakta, uzun süren ameliyatlarda yemeğe çıkamamak, yoğunluğa bağlı ihtiyaçlarınızı karşılayamamak gibi olumsuz yanları mevcuttur.

   Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Bu meslek hayalimdeki meslek olmadığı için mesleğime dair hayallerim olmadı. Ama hayalimdeki meslekle ilgili hayallerim hala devam etmektedir.

   Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bölüm henüz devlet açısından tam anlamıyla benimsenmemiştir. Bu sebepten dolayı devlette iş imkanı sıkıntılı her meslek içinde bu geçerlidir. Özel sektörde de her özel hastanede yeni mezunlara çok fazla iş fırsatı verilmemektedir. Bende staj yaptığım İstanbul Medipol Mega Hastaneler Kompleksi’nden gelen iş teklifini kabul ederek İstanbul Medipol Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Hastanesi’nde çalışmaya başladım. Size de aynısını öneriyorum. Çünkü diğer şekil torpil olmadan diğer hastanelere başlamak pek mümkün olmuyor.

 njl

   İstanbul Medipol Üniversitesinde okudunuz. Peki İstanbul  şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

İstanbul Medipol Üniversitesi’nde okudum. Okuduğum üniversite İstanbul’da. İstanbul imkan açısından geniş ve bir o kadar da ulaşım açısından zorlu bir şehir. Öğrencilik hayatında herkes gittiği şehri gezmek, keşfetmek ister. Bu yönde sadece öğrencilerin dersleri açısından sıkıntı olabilir.

   Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Meslek sağlıklı bireyler açısından yapılacak bilecek bir meslek. Sağlık sorunları olan kişiler bu mesleği seçmemelidir. En önemlilerinden biri de uzun süre ayakta kalmaya, açlığa, susuzluğa dayanabileceklerse bu mesleği seçmelidirler. Ve ameliyathane ortamı aşırı stresli bir ortamdır. Doktorundan hemşiresine kadar herkes işin ağır stresi altındadır. Bu yüzden yaşanan gerilimleri, psikolojik baskıları kaldırabilmek gerekmektedir.

   Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

İşe ilk girdiğim zamanlarda mesleği öğrenmem için ameliyata gelen doktorlardan sorumlu hemşireme kadar herkesin psikolojik baskısı sonucu bütün gün ağlayarak 5 tane ameliyata girmiştim. Bu da böyle bir anımdı.

   Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Maddi anlamda yeni mezun olunduğu için çok fazla bir maddiyat beklememek gerekiyor. Fakat tecrübelendikçe maddi açıdan artış oluyor. Manevi olaraksa bulunduğunuz ortamdaki hareketliliğe göre maneviyat değişiyor. O yüzden manevi açıdan bir yorum da bulunamayacağım.

   Bu mesleği seçerken çevrenizden tavsiyeler aldınız mı, nasıl karar verdiniz?

Mesleği seçmedim aslında. Sağlık sektöründe ne bölüm olursa yapabilirim diye düşünerek sağlık sektöründeki bütün bölümleri yazdım. ÖSYM tercih sonucunda da Ameliyathane Hizmetleri Bölümü’ne yerleştim.

   Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Mesleğe şu an için gerekli olan değerin verildiğini düşünmüyorum. Bu gidişle de pekte verilmeyecek gibi. Çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından bölümün açılmasındaki hedefinden şaşılarak bambaşka bir meslek tanımlaması bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için ise biz Ameliyathane Hizmetleri Bölümü mezunları olarak kurduğumuz bir dernek var. Bu dernek üzerinden hakkımızı savunmaya çalışıyoruz.

   Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Mesleğin gerektirdiği yetenek ve beceriler arasında el hareketleri önemlidir. Bunun nedeni ameliyatlarda kullanılacak aletler için el becerilerinin olması gerekmektedir. Ve çalışılan doktora göre hastayı kapatmak yani cilt süturunu atmak bizlere bırakılabiliyor. Bunun içinde estetik açıdan sütur atabilmek gerekmektedir.

   Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Bu meslek için gereken eğitim her üniversite verildiği söylenemez. Bu meslek için insan anatomisini bilmek gerekiyor. Bu da Anatomi dersiyle sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Terminoloji dersi ile tıbbi terimleri öğrenmek gerekiyor. Farmakoloji dersi de verilmektedir bu derste ise ilaçları öğreniyoruz. Bu dersler gibi çeşitli derslerle teorik bilgileri ediniyoruz. Uygulama için ise staj süresince neleri yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini öğreniyoruz. Ve stajımızda öğrendiğimiz teorik derslerle pekiştirmek gerekmektedir.

   Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Sevdiğiniz mesleği yapın. Sevmediğiniz meslek sizi mutlu etmez ve mutlu olmadığınız alanda çalışamazsınız, kendinizi gösteremezsiniz. Meslek seçerken ailenizi, çevrenizi dinleyin ama onlar istiyor diye istemediğiniz mesleği yapmayın. Bu hem sizin geleceğinizi hem de çalıştığınız alan benim gibi insan sağlığını ilgilendiriyorsa hastanın sağlığını da etkileyebilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir