enerji

Değerli mezunlarinerede.com okurları,

Çoook uzun süre geçtiğinin farkındayım ancak artık buralardayım. ☺️  Meslek seçimlerinizde sizlere yardımcı olmak ve geleceğinize bir eğitmen olarak yollar göstermek en büyük hobim. Biliyorsunuz ki sizlere çok bilinmedik. Bilseniz bile tam tanımlayamadığınız meslekleri anlatıyorum ki mesleğinizi bilinçli bir şekilde seçin. Bu hafta ki mesleğimiz güneş enerjisi teknisyeni. Yok canım daha neler demeyin artık enerji açısından güneş önemli bir hal aldı. E hal böyle olunca bilen de bilmeyen de sektöre girdi ortalık karıştı. Güneş enerjisi teknisyeni de işte bu noktada devreye giriyor. Bilmeyene yol göstermek ve daha fazla güneşten enerji almak için 2020’nin mesleği olarak listede yerini aldı.

Hadi mesleğin genel bir tanımını yapalım sizlerle. Güneş enerjisinden elektrik üreten büyük ve küçük çaplı santrallerin kurulumunda görev alan, işletilmesi, bakımı, onarımı ve arızaların giderilmesini yapan kişidir.

Bu meslek için herhangi bir okula gerek yok ancak işçi vasfıyla karşı karşıya kalacağınızı bilmenizi isterim. Eğer ben bilen kişi olayım iş göstereyim çekileyim derseniz işte o noktada enerji sistemleri mühendisliği bölümü ile karşılaşınız. Puan bakımından çok yüksek olmadığını ancak mf ile bölüme yerleşebileceğinizi bilmenizde yarar var. Mf den alması demek matematik ve fen derslerinizde ilgili bir öğrenciyseniz yapamayacağınız bir bölüm değil bunu baştan söyleyelim.

Kişilik özelliği bakımından bakarsanız bence mühendis olmak azim ve inanmaktan geçer. Çevremdeki arkadaşlarıma baktığımda bölümlerini seviyorlar ve zorluklar onlar için bir oyunda geçilmesi eğlenceli zor bi level gibi geliyor. Disiplini sevmeniz gerekiyor diyorum her meslek dalında çünkü iş hayatı düzensiz ve disiplinsiz geçmiyor. Seyahati severseniz sizin için artı olur çünkü o uçaktan uçağa atlayan çok enerji sistemleri mühendisi var. ☺️

Başka kişilik özellikleri olarak baktığımızda ise;

  • Üst düzeyde genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve kimya alanlarına ilgili ve
  • Çevre sorunlarına karşı duyarlı,
  • Analitik düşünme ve problem çözme yeteneği olan,
  • Araştırmacı,
  • Teknolojiye ilgi duyan,
  • Yaratıcı, sorgulayıcı, liderlik vasfı bulunan,
  • Dikkatli ve sorumluluk sahibi, kimseler olmaları gerekir.

Okulda gösterilen dersler neler? Diye bir soru sormanızın yersiz olduğunu ve sizlerin artık bir üniversite öğrencisi adayı olduğunuzu bilerek her üniversitenin ders içeriği ayrıdır. Kendi sitelerinden ders içeriklerini ve müfredatlarına ulaşabileceğinizi dip not olarak konduruyorum buraya. ☺️

Bölümde staj zorunluluğu da var aslında bakarsanız bu iyi bir olanak güzel bir şirkette başlarsanız devam etme olasılığınızda olur.

Önerim ise her ne olursa olsun İngilizce öğretiminize önem vermeniz ve bu meslek için Autocad uygulamasını bilmeniz olur meraklı mezunlarım.

Sizleri çok seviyorum mesajlarınızı bekliyorum. Ne meslek istediğinizi tawk.to dan yazın her hafta yazılarımın konusunu siz belirleyin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir