img-20161126-wa0009Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba,

1992 yılından beri bilgisayar dünyasında olup, öğretim görevlisi olarak devam etmekteyim.

İş hayatım 1992 yılında Fırat Üniversitesinde bilgisayar teknikeri olarak başladı, 2004 yılında açılan bir sınavla Dicle Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında bilgisayar uzmanı olarak çalışmaya başladım. 2010 yılından bu yana ise, keyifle yaptığım işi yapıyorum; öğretim görevlisiyim. Gözüm makam mevki olarak yukarılarda değil (olsa reddetmem tabi), ama esas isteğim, yaşadığım çevreye en iyi katkıyı yapmaktır.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Bölümümüz Bilgisayar Programcılığı,

Bilgisayarla ilgili tüm bölümlerde aynı heyecan vardır; yeter ki, insanoğlu o heyecanı hissederek işini severek çalışsın.

Bilgisayar programcılığı, esas itibari ile, kurum ve kuruluşlarda, mühendis yardımcısı olarak çalışacak ara elemanlar yetiştirmek üzere eğitim verir. Ama, bu bölümün mezunları, kendilerini farklı konularda yetiştirip çoğu açıdan mühendisleri aşabilmektedir.

Mezunlarımızın bir kısmı, DGS ile lisans bölümlerine geçebilmekte ve bu şekilde bir takım avantajlar elde etmektedir.

Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Bizim zamanımızda bilgisayar çok cazip bir meslekti. Köylerde daha da ulaşılmaz bir gözle bakılırdı bu mesleğe. Nasip oldu, severek çalışıyorum, asla pişman olmadım. Zaten, gençlere hep şunu derim: “Pişman olacağınız işe girmeyin, pişman olduğunuzu hissettiğinizde hemen başka ve daha iyi bir başlangıç yapmak için kendinize şans tanıyın; hiçbir zaman geç değildir.”

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Bölüm olarak böyle bir şey söyleyemeyiz; ama meslek olarak diyorsanız, bir şeyler söyleyebiliriz.

Bilgisayar bölümünün olumsuz tarafları olduğunu söyleyenler vardı. Mesela, “bilgisayarcıların asosyal oldukları ve zamanla daha da asosyalleştikleri” söylenirdi. Şimdi durumun böyle olmadığını gördüm. Eğer, siz zaten asosyal bir yaşam tarzından geliyorsanız, bunu aşmak için çok iyi bir meslek seçtiniz demektir. Bu sizin isteğinize bağlı.
Meslek olarak bilgisayarcılık (her alanıyla), hala en cazip mesleklerden ve bu böyle devam edecek. Toplum, her şeyin gelişmesinde size pay verebiliyor.

Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

En önemli hayalim, yazılımda dışa bağımlılığı olmayan bir ülke olmamız noktasında katkıları olan bir insan olmaktı. İmkanlar elverdikçe çalıştım, ancak elimizde olmayan ve meleğimiz dışındaki olumsuz bazı hususlar bu hayallerin gerçekleşmesini engelledi.

Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Kendini yetiştirmiş olan insan için iş olanağı çoktur. Tabii ki, kendinize özgüveniniz yoksa bu durumda birilerinin yardımına ihtiyacınız olacak. Özgüven kendinize olan inancınızla ilgilidir; kendinizi yeterli hissettiğinizde otomatik olarak oluşur.
Bütün kurum ve kuruluşlarda bize ihtiyaç vardır. Yeter ki, bu ihtiyaç için aranan kişinin siz olduğunuza ikna edin.

Fırat Üniversitesinde okudunuz. Peki, Elazığ şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Fırat Üniversitesi, bizim okuduğumuz yıllarda dahi çok iyi şartlara sahipti; şu anda çok daha iyi. Bunu Elazığlının ilgisine borçludur. Elazığ, eğitimci ve öğrencilerin mutlu oldukları, değer ve hizmet gördükleri şehirlerimizdendir. Belediye başta olmak üzere, Elâzığ’daki bütün kurum ve kuruluşların (özel kurumlar dâhil) öğrencilere olan desteği takdire şayandır. Biz çok katkılarını gördük zamanımızda, inanıyorum ki şimdi daha da iyi bir ortam vardır.

Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Elbette; hatta şimdi de tekrar okumak isterim .

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kendilerini yetiştirsinler. Genel kültür açısından da, mesleki açıdan da; insanlığa olan sevgi, saygı ve katkı açısından da, kendilerini geliştirsinler.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Anılar çok, 24 yılda bir sürü anı birikti. Benim açımdan farklı bir anlamı olan bir şey olsun. 1990lı yıllarda öğrenci bilgi sistemi veya otomasyonu olarak adlandırabileceğimiz bir yazılım paketi yoktu. Kendi kısıtlı imkanlarımla ve kendi üniversitemin ihtiyacı için yazdığım otomasyonu bir toplantıda tanıtmıştık. İlk defa batı üniversitelerimiz doğudaki bir üniversiteden bu konuda destek talep etmişti. Doğrusu, çok hoşuma gitmişti; çünkü, biz sürekli batı illerindeki imkanları doğudan daha iyi sanıyorduk.

Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Zamanında üniversite değil de özel sektörde çalışmayı kabul etseydim, maddi açıdan çok daha iyi olacaktı. Anca şu an pek şikayetçi değilim. Maddi manada sıkıntım yok. Ama manevi manada bazı problemler var. Eğitim – öğretim ortamı istediğim formatta ve doyurucu değil maalesef.

 

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Hayır. Yüksek sesle hayır.

Ama bunun açıklaması birkaç cilt tutabileceği için o konuya girmiyorum.

Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Elinizdeki imkanları öğrencilerinizle paylaşıyorsunuz ve bilgisayarcı olarak toplumda bir ihtiyaca cevap veriyorsanız, en sevilecek tarafı budur…

Mesleğinizin gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir?

Daha dinamik ve güçlü bir yapıya sahip olduğunuzda, genç öğrencilerle uyumunuz daha verimli sonuçlara götürecektir sizi. Bunun dışında, fiziksel olarak, çok önemli bir husus yok bence.

Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Soru ve sorun çözümünde otomatikleşiyorsunuz. Her şeye algoritma ile yaklaşıyor ve size has analitik bir tarz geliştiriyorsunuz. Sabır ve sebatı en iyi şekilde öğreniyorsunuz. Her şeye rağmen denemeye devam ediyor, yılmıyorsunuz. Bu diğer yönlerinize de yansıyor ve insanları sevme, hoş görme konusunda inat ediyorsunuzdur artık.

Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

Yazılımsal ve donanımsal teknolojiye ilginiz olmalı; eğitim teknolojileri de çok önemli, buna yatkın olmak yeniliklere ilgi duymak gerekir.

Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

“Eğitim aileden başlar” gibi klasik bir şey, buraya da uyar aslında. Ama teknik anlamda üniversitelerin bir çok bölümünde bu alan için eğitim alabilirsiniz. Bilgisayar ve Yazılım alanında eğitim almışsanız, kısa bir formasyon eğitimi sizi bu mesleğe hazır hale getirebiliyor. Öğretim görevlileri için mecburi olmasa da ben bunu gerekli görüyorum. Formasyon eğitimi, eğitim fakültelerinde verilmektedir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Aileler bize hayattan korkan ve ümitsiz çocuklar gönderiyor; onların bu olumsuz taraflarını elimizden geldiğince olumluya çevirmeye çalışsak da, çoğu zaman bu mümkün olmuyor ya da yeterli ölçüde olamıyor.

Gençlerimize ve çocuklarımıza her zaman ümit ve cesaret vermeye çalışmalıyız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir