aaaaMerhaba! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Fatih Alakel . 33 yaşındayım.İstanbul’da ikamet ediyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü mezunuyum.Telekomünikasyon sektörünü yönlendiren özel bir firmada entegrasyon mühendisi olarak çalışıyorum.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Bilgisayar mühendisliği bölümü, temel olarak, elektriğin fiziksel kanunlarından başlayarak, karmaşık bilgi sistemlerini oluşturan temel yapıtaşlarının çalışma prensipleri ve kurallarını öğretir. Bunun yanında problemleri analiz etme ve çözüm üretmede en uygun yöntemler hakkında yetenek kazandırır.

İlgi duyduğunuz alanlarda ise, seçimlik derslerle kendi geleceğinizi planlamanıza olanak sağlar. Örneğin, görüntü işleme, yapay zeka, donanım tasarımı vb.

 

   Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Her zaman teknolojiye ilgi duydum. Lise yıllarımda ilk programlama deneyimlerim oldu. O sırada lisede en yakın arkadaşımın bu alana yönlenmemde çok büyük etkisi olmuştur.

   Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönlerinden bahsedecek olursak; genel anlamda, kazandırdığı yetenekleri hayatın her alanında uygulama imkanı bulabilirsiniz, özel anlamda ise, değişimin öncüsü olan teknolojinin içerisinde olmak insanı sürekli gelişimin içerisinde tutuyor.

   Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Üniversitede okurken hayallerim elbette vardı. İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak işler yapmak isterdim. Bu hayallerimi gerçekleştirecek yolda aradığım kılavuzu bulamadım.

Bu çalışma hayatımda da böyle oldu. Kolay bir şekilde yapılabilecekken, gereksiz karmaşıklık bulunan işlere hala bu düşüncelerimi uygularım. Güncel olarak hala hayallerimin peşinden koşmaktayım.

   Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bilgisayar mühendislerinin çok geniş yelpazede çalışma imkanları bulunuyor. Telekomünikasyon, Bankacılık, Enerji vb. bir çok alanda her zaman bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulmuştur.

Genellikle yeni mezun arkadaşlar programlamacılık yapmayı tercih etseler de, ilerleyen yıllarda gerçekleri görerek kendi kariyerlerini planlamaktadırlar.

   Yıldız Teknik Üniversitesinde okudunuz. Peki İstanbul sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Türkiye’de bir öğrencinin okumak isteyeceği şehirlerden ilk sıradadır diye düşünüyorum. Her türlü imkan açısından.

   Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Evet.Okurdum.

   Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Meraklı, azimli ve hayalperest olmalarını tavsiye ederim.

   Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Evet.

   Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Hak ettiği yerde değil diye düşünüyorum.

   Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı ve ihtiyacınız olan bilgi parmaklarınızın ucunda.

   Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Geniş bir hayal gücü. Karmaşık olayları basit ve temel taşlarına ayırarak görebilmek.

   Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

Matematik, problem çözme, analitik düşünce.

   Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Kendinizi hangi alanda yetiştirmek istediğinize karar verdiğinizde, o alanda eğitim veren kurslar, eğitim kurumları ve seminerlere katılabilirsiniz.

   Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Daha önce de söylediğim gibi, Türkiye’de bu meslek henüz hak ettiği yerde değil. Bu mesleği yapacak olan insanların mesleğin ilerleyişine katkı sağlamaları çok önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir