gulserenMerhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Gülseren Pehlivan. Evli ve 2 çocuk annesiyim . Çocuklarımdan biri üniversite öğrencisi, diğeri ilköğretimde okuyor. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun oldum. 22 yıldır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda hemşire olarak görev yapmaktayım. Meslek hayatımın son 17 yılında da aynı hastanenin  çocuk diyaliz ünitesinde çalışmaktayım.

 

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Üniversitelerin Hemşirelik       bölümleri,  sağlık bilimleri ile ilgili temel bilgiler ve toplumun sağlık gereksinimleri doğrultusunda birey, aile ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi, tedavi ve rehabilitasyonunda hemşirelik bakımı verecek bilgi, beceri, tutum ve davranış sahibi hemşireler yetiştirir. Hemşireler tüm sağlık bakım merkezlerinde görev üstlenebilmektedirler.
Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Bölümü tercih etmemde en önemli nedeni İstanbul’da yaşıyor olmamdı. İstanbul Üniversitesi’nde okudum. Kararımdan pişman olmadım.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönleri; profesyonel bir sağlık disiplini olması, sağlık problemi olan kişilerin sağlığına kavuşmasında yardımcı ve rehber olmak.

Olumsuz yönleri; Hemşirelerin çalıştığı ortamdan kaynaklanan pek çok olumsuz faktörün hemşirelere atfedilmesi, toplumdaki kötü hemşire imajı, yoğun çalışma şartları ve gece nöbetleri

Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Üniversitede okurken ameliyathane hemşiresi olmak istiyordum. Cerrahi stajım sırasında ameliyathane de çalışmak bana çok cazip gelmişti ama olmadı. Öğrenciliğim sırasında şu an çalıştığım klinikte çocuk dersi stajına çıkmıştım. Klinik başhemşiresi ben ve birkaç arkadaşıma okulunuzu bitirdikten sonra bizimle çalışmak ister misiniz demişti. Bende okulumu bitirir bitirmez çalışmaya başladım. Çocuk kliniğinde çalışmayı çok seviyorum herhalde çocukları çok sevdiğim için. Tabi ki en büyük hayalim mesleğimi en iyi şekilde uygulamaktı ve bunu başardığımı düşünüyorum.

Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Hemşirelik mesleği iş imkanı konusunda sıkıntı yaşanmayan mesleklerden birisi. Sağlık sektöründe sürekli sağlık personeli eksikliği yaşanıyor. Ben mesleğe başladığım zamanlarda KPSS sınavı yoktu. Çalıştığım hastaneye çalışmak istediğimi belirten bir dilekçe ile başvurmuş ve bir iki ay içerisinde kadroya geçmiştim. Şuan da mezun olan hemşire arkadaşlarımız özel sağlık kuruluşlarında çalışabildiği gibi KPSS sınavında başarılı oldukları takdirde Kamuda sağlık alanında da çalışabiliyorlar.

İstanbul  Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulunda  okudunuz. Peki İstanbul şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Benim için çok uygundu çünkü zaten istanbul’ da yaşıyordum. Eğitim hayatım boyunca ailemden hiç ayrı kalmadım. Ama şehir dışından gelen arkadaşlarım vardı. Maddi açıdan ve konaklama açısından çok sıkıntılar yaşadılar. İstanbul’un çok güzel bir şehir olmasının yanında kalabalık olmasından ve pahalılığından şikayet ediyorlardı. Belki önce özgürlük biraz cazip geliyordu fakat diğer sıkıntılarda azımsanmayacak kadar çoktu.

Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Aslında ben hep iç mimar olmak istemişimdir. İçim de hala ukdedir iç mimar olmak ama tabi geri dönüşü yok. Hala mimari ve dekorasyon dergileri alırım. Onları okumak bana heyecan veriyor.  Tercihimi İstanbul’dan yana kullanmamın sebebi şehir dışında okumak istemememdi. Hemşirelik güzel bir meslek severek yapmak gerekiyor. Hastalarla, hasta yakınlarıyla uğraşmak onlarla empati kurabilmek, empatiyi sempatiye dönüştürmeden ama …

İnsanları seviyorum sevmesem bu mesleği yapamazdım zaten. Ama bir fırsatım olsaydı belki iç mimar olmak isterdim….

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Öncelikle insanı sevmeleri gerekiyor. Bazı arkadaşlarımız iş olanaklarından dolayı seçiyor bu mesleği ama görüyoruz ki istemeden yapılan iş mutluluk ve mesleki doyum sağlamıyor. Yapılan iş mekanikleşiyor. İnsan ile çalışılan işlerde duygularda çok önemli….

adsizMesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Ben genellikle kronik hastalarla çalışıyorum o yüzden çok fazla anım var. Mesela bir kere aile gibi oluyorsun hastalarla ve yakınlarıyla. Çoğu hastayı bebekliğinden itibaren tanıyorsunuz. Hasta ve ailesiyle özel bir iletişiminiz oluyor. Özellikle anneleriyle çünkü bu hasta grubunda anneler daha fazla ön planda. İletişim ve tedavi sürdürme açısından. Diyaliz hemşirelerinin genellikle telefonları 24 saat açık olur. Hastalarda gelişen herhangi bir problemden haberdar olmak ve onlara tedavileri konusunda rehber olmak için. Hatırlıyorum da bir hafta sonu gece 23-24 gibi bir hastanın annesi hemşire hanım suyum geldi diye beni telefon ile aradı. 2.çocuğuna hamileydi ilk çocuğu da bizden takipli. Sağlık çalışanı olarak sizi kendilerine yakın görüyorlar. Bende hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini söyledim.  Gece saat 02:00 gibi tekrar aradı. Hemşire hanım ben doğum yaptım, bir erkek  bebeğim oldu dedi. İlk haber verdiği kişi bendim, çok şaşırdım gözünüz aydın, analı babalı sağlıkla büyüsün inşallah dedim.  Eşimde yanımda bu saatte seni mi arıyor haber vermek için dedi. Eşime ne diyeceğimi bilemedim . O halde aradığı için, neden beni aradın diyemezsin ki. Mutluluğunu paylaşmak istiyor…..

 

Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Maddi anlamda çok doyum sağlamıyor aslında. Yaptığımız iş gerçekten çok yoğun ve fedakarlık gerektiren bir iş. 2. ve 3. basamak sağlık hizmeti sunan hastanelerde hizmet 7/24 devam ediyor. Gece, hafta sonları ve resmi tatillerde sürekli birilerinin çalışması gerekiyor. Gece nöbet tutmak, gündüz çalışmakla asla kıyaslanamaz. Çoğu özel zamanınızdan fedakarlık edip çalışmaya devam ediyorsunuz. Zaten bunun ücretsel karşılığı da yok.

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Çok fazla düşünmüyorum açıkçası. Yani aslında sağlık işi tamamen bir ekip işi. Bu ekibin herhangi bir üyesi olmasa ekip kesinlikle işlerini yerine getiremeyecek durumda. Ama genel olarak bakıldığında sağlık sektöründe hekimler her şeyi yapıyormuş gibi bir algı var. Hemşire sürekli hastası ile uğraşır, hasta yakını gider sadece hekime teşekkür eder. Hemşirelik mesleği açısından halkın yeterli bir bilince sahip olduğunu düşünmüyorum.

Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Hastalarımın sağlıkla taburcu olmaları ya da benim çalıştığım bölümümde hastalarımın böbrek nakli olmaları.

Mesleğinizin gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir?

Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğuk kanlı olmalı. Çalışkan, insanlara yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu yüksek, tertipli ve düzenli olmalı, çabuk ve doğru karar verebilmelidir.

Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Hemşire olarak çalışacak kişilerin, genel hemşirelik bilgi, beceri, tutum ve davranışlarına sahip olması gerekiyor. Hemşire araştırmacı, çalışkan, hoşgörülü, insan ilişkilerine özen gösteren, güler yüzlü, meslek ahlakına sahip, planlı ve organize olmalı, zamanı iyi kullanmalıdır.

Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

Bir kere araştırmacı olmalı, iletişim ile ilgili konulara ilgi duymalı, mesleki gelişmelerden haberdar olmalı çok okumak çok araştırmalı. Şimdiki nesil gerçekten çok şanslı ellerinde bulunan küçücük telefonlardan dünyaya ulaşabiliyorlar. Bilgi sınırsız ben her şeyi biliyorum asla denemez. Bilmedikleri her şey için muhakkak araştırma yapmalılar. Yıllardır bu meslekteyim benim de o kadar çok bilmediğim şey var ki sürekli araştırıp okuyorum.

Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Hemşirelik lisans eğitimi, “Hemşirelik Yüksek Okulları”nda,  4 yıllık sürede teorik ve pratik eğitimi kapsamaktadır. Sağlık Meslek Liseleri’ nin Hemşirelik bölümlerinde de eğitim verilmektedir. Sağlık Meslek Liselerinde verilen hemşirelik eğitimi aslında ülkemizin önemli sorunlarından birisidir.  Liseden yeni  mezun olmuş bir kişiye hastanın bakım ve tedavi sorumluluğunun verilmesi bana doğru gelmiyor. Hemşirelik eğitimi mutlaka üniversite düzeyine çıkartılmalıdır. Spesifik alanlar için branşlaşma olmalı üniversitelerde hangi bölümlerde çalışmak istediğini seçebilmeliler o alana yönelerek kendilerini geliştirmeliler..

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hangi mesleği seçmiş olursanız olun yaptığınız işi severek yapın. Sevmediğiniz bir meslekte başarılı olmak çok zor. Son sözlerim, çok çalışın, çok okuyun ve çok mutlu olun….

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir