img-20180204-wa0001Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ismim Hande Yüca. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünden Haziran 2016’da mezun oldum. Şuan TLS Lojistik AŞ’de Operasyon Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Bölümüm lojistik sektörünü tercih etmek isteyenler için kaçınılmaz bir fırsattır. Deniz, hava, kara, demiryolu ve maden taşımaları vs için uygundur. Bu bölüm üzerinden ilerlemek isteyenlere tavsiyem yabancı dil öğrenmeleridir. Yabancı dil istemeyenler daha çok karayolu taşımacılığında benim gibi nakliye üzerinde iş yapabilirler.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Aslında bakarsanız benim amacım lojistik üzerine okumak değildi. Abimin tavsiyesi üzerine bu bölümü tercihlerime ekledim ve sıralama yanlışlığı sonucunda bu bölüme girdim. Pişman mıyım? Asla.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Okuduğum üniversite Sivas’taydı. Sivas yüz ölçümü olarak Türkiye’nin 2. Büyük şehri olmasına rağmen merkezi çok küçük ve sadece 2 caddeden oluşmaktaydı. Yaşam standardı, maddi açıdan öğrenci için uygun bir şehir değil fakat sosyal açıdan arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz gerek tarihi mekanlarda gerekse cafeler caddesi adı altında birçok yer bulunmaktadır. Bence üniversite gelecekte ileri düzey kariyer yapmak için uygun bir üniversite değil.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Okuduğum bölümün olumlu yönleri hem devlet hem de özel sektörde birçok iş imkanı olmasıdır. Olumsuz olarak kendi açımdan hiçbir şey yok. Devlet sektöründe iş imkanı için tabii ki de KPSS şartı bulunmaktadır. Onun dışında günümüzde lojistik büyüyen ve bitmeyecek bir sektör olduğu için özel sektörde inanılmaz derecede iş bulabilirsiniz fakat asgari ücretle işe başlarsınız. Bu durumdan şikayetçi olmazsanız kendinizi geliştirip daha güzel firmalarda daha güzel fırsatlarla iş bulabilirsiniz veya ilk işe başladığınız şirkette biraz sabırlı olursanız maaş ve mevkii olarak yükselirsiniz.

img-20180204-wa0002

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Şuan çalıştığım firma ilk işe başladığım firmadır ve burada ben üniversitedeyken kuzenim çalışmaktaydı. 4. Senemin sonunda tek ders sınavına kalmıştım ve sınavıma 2 gün vardı. Kuzenim aradı ve eleman alacaklarını gelmek isteyip istemeyeceğimi sordu ben de kabul ettim. Çünkü biliyorsunuz ki her mezun olan hemen iş bulamıyor. Ben de bu duruma düşmemek için hemen kabul ettim. İlk işim TLS Lojistik’teydi ve bir buçuk senedir burada devam etmekteyim.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Şuan tam olarak iş akışım aşağıdaki gibidir,

TLS Lojistik’te operasyon uzmanı olarak yapmış olduğum görevimde Mudo Concept ürünlerini Türkiye’nin her yerine tedariğini sağlamaktayım. Mudo benden günlük olarak araç talep etmektedir ve ben de bu araçların öncelikli olarak tedariğini sağlamaktayım. Tarafıma gelen araçların araç evraklarını (ehliyet, ruhsat, src, sigorta, muayene, K1 ve taşıt kartı) alıp taratıp sisteme atmaktayım. Daha sonra araçları yükleme rampalarına yönlendirip sefer girişlerini yapmaktayım. Yüklemeler bittikten sonra faturalarını kesip paralarını ödüyorum ve araçların gideceği mağazalara maillerini atıp çıkışlarını yapıyorum.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

İş hayatıma başladıktan 5-6 ay sonra yukarıda belirtmiş olduğum gibi TLS Lojistik firmasının operasyonlarından (Eczacıbaşı, Daıkın, Mudo, Mondelez, Heinz, KC ve birçoğu) Mudo operasyonunu yönetmeden önce Daıkın operasyonunda görev almaktaydım. Mudo operasyonunu yöneten ekip arkadaşım Doğukan, Mudo’nun direkt müşterilerine giden ürünler için aranılan aracı bulamamıştı ve bu arayışa TLS Lojistik yöneticileri de dahildi. Aracı bulamadığımız takdirde yüklü miktarda para cezası ödeyecektik. Daha sonrasında gönderilecek ürünler için ben bir araç buldum, mailini attım ve yöneticilerim dahil herkes mailime cevap vererek tek tek teşekkür etmişti. Gerçekten gurur verici bir olaydı.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tek tavsiyem yabancı dil öğrenmeleridir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Gelişmekte olan ülkemizde lojistik sektöründe herhangi bir tökezleme olursa bilin ki ülkede çöküşe geçmiştir. Bunun bilincinde olun ve bu işe girdiğinizde kesinlikle maddiyatı düşünmeyin çünkü her şeyin sorumluluğu sizde olacağı için en basitinden bir araçtaki ürünler çalınırsa ve bu durumu sigortadan telafi edemezseniz şirket olarak yüklü miktarda para cezası ödersiniz ve bu durumda şahsınıza iş açısından olumsuz olarak yansır.

 

Teşekkür ederim.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir