Mert SaricaMerhaba! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Kariyer hayatım, 2003 yılında eğitim aldığım  Yeditepe Üniversitesi’nin elektronik ders seçme uygulaması üzerinde keşfetmiş olduğum kritik güvenlik zafiyetini üniversite yönetimi ile paylaşmam ile başladı. Bu paylaşım üzerine üniversite yönetimi tarafından başarı bursu ile ödüllendirildim ve 2005 yılında Ethical Hacker olarak işe alındım.

2007 yılından bu yana QNB Finansbank’ın Bilgi Teknolojileri firması olan IBTech firmasında Tehdit & Zafiyeti Yönetimi ekibinde Teknik Lider olarak çalışmaktayım. Sızma testinin yanı sıra zararlı yazılım analizi, bilgisayar olayları tespit & müdahale alanlarında da uzmanlaşmaktayım.

Boş vakitlerini güvenlik araştırmaları yaparak ve bilgi güvenliği farkındalığına katkıda bulunmak amacıyla https://www.mertsarica.com blog sayfasında teknik çalışmalarına yer vererek geçirmektedir.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Yeditepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü, bilgi odaklı yaklaşımı ve disiplinler arası eğitim altyapısıyla günümüz karmaşık iş ortamlarında başarıyla faaliyet gösterebilecek, alanlarında etkin ve yetkin çok yönlü bilişim profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.  Bu bölümden mezun olanlar, sistem tasarımcı ve yöneticisi, ağ yöneticisi, veritabanı sistemleri uzmanı,  web tasarımcısı, programcı ve yazılım geliştiricisi, bilişim güvenlik uzmanı gibi bilişim teknolojisi ile ilgili pozisyonlarda görev alabilmelerinin yanında, işletme yönetimine ilişkin muhasebe, yönetim ve organizasyon bilgileriyle donatılmış olmaları nedeniyle e-ticaret, karar alma sistemleri, proje yöneticisi, bankacılık, sigortacılık, muhasebe, yöneticilik ve danışmanlık gibi görevlerde çalışabilmektedirler.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Güncel ve teorik bilgileri sunmasının yanı sıra teorik bilgilere uygulama alanı yaratarak, araştırma ve problem çözme yeteneği gelişmiş, yaratıcı, nesnel ve analitik düşünce yapısına sahip bireylerin yetiştirilmesine önem vermesi nedeniyle bu bölümü tercih ettim.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkânlarından bahseder misiniz?

Yeditepe Üniversitesi, yeşil ortamı, doğa dostu kampüsü ve zengin kütüphanesinin yanı sıra sosyal ve kapalı açık spor tesisleri ile öğrencilerine sayısız imkanlar sunmaktadır.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Bilişim derlersinin yanı sıra işletme yönetimine ilişkin muhasebe, yönetim ve organizasyon bilgileriyle de öğrencilerin donatılması olumlu bulduğum yönlerdendir.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Kariyer hayatım, 2003 yılında eğitim aldığım Yeditepe Üniversitesi’nin elektronik ders seçme uygulaması üzerinde keşfetmiş olduğum kritik güvenlik zafiyetini üniversite yönetimi ile paylaşmam ile başladı. Bu paylaşım üzerine  Yeditepe Üniversitesi yönetimi tarafından başarı bursu ile ödüllendirildim ve 2005 yılında Ethical Hacker olarak işe alındım.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Etik hacker olarak görev yaptığım QNB Finansbank’ın Bilgi Teknolojileri firması olan IBTech firmasında, QNB Finansbank müşterilerine sunulacak olan ürün ve hizmetlerin potansiyel güvenlik zafiyetlerini keşfederek, müşterilere güvenli bir şekilde sunulmasına katkı sağlıyorum.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bilişim güvenliği alanında ilerlemek için bu bölümü seçecek olan adaylara, üniversiteye girdikten sonra siber güvenlik alanı ile ilgili bol bol kitap okumalarını, pratik yapmalarını ve boş zamanlarını çok iyi değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Öğrencilere ve adaylara böyle güzel bir proje ile ışık tuttuğunuz için kendi adıma teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir