whatsapp-image-2017-04-02-at-23-03-03Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar. Ben Muzaffer Koçyiğit. Gazi üniversitesinde kamu yönetimi bölümü mezunuyum. Şu an özel bir şirkette genel müdürlük yapıyorum.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Kamu sektörünü çok durağan görüyorum. Kamu yönetimi bölümünde iş garantisi var diyebiliriz. Bir işe girdiğiniz zaman orada emekli olabilme ihtimaliniz yüksek. Kamu sektöründe kendinizi geliştirme var. Doğru bir kariyer planlaması yaparsanız iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Ben ortaokulda ve lisede çok başarılı bir öğrenciydim. Fen bilimleri öğretmenlerimin hepsi benim tıp, eczacılık gibi bölüme gitmemi istiyorlardı.Sınıf öğretmenim tercih zamanında tercihlerini yaptın mı diye sordu. Yaptığımı söyledim. Getir bakalım dedi. Tercihlerimin çoğu fen bilimi odaklı bölümlerdi. Öğretmenim sen bu okullardan herhangi birini kazanabilirsin başarılıda olabilirsin ancak mutlu olur musun bilmiyorum dedi. Tabi o zaman lise 3. sınıf öğrencisi için anlaması kolay bir şey değil nasıl yani öğretmenim dedim. Oğlum sen duygusal zekası yüksek bir çocuksun dolayısıyla sen fen bilimlerinde mutlu olamazsın, senin daha sosyal ağırlıklı insanlarla ilişkili iletişimde olabileceğin okulları seçmen lazım dedi ne önerirsiniz dedim hukuk seç dedi siyasalı seç dedi bu tarz okullar senin kişiliğine daha yatkın dedi. Hocam bana çok iyi yol gösterdi aklıma geldiğinde ona dua ediyorum. Sonra sosyal bilimlerde okula başladım bayağı bir başarılı oldum.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Ankara da okudum. Ankara öğrenci için güzel bir şehirdir.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Bölümün olumsuzu veya olumsuzu olmaz bölümün sizin kişiliğiniz cevap verip vermeme durumu vardır.Kamuda özel sektörde iş çalışma olanağı çoktur. Devletin de bu bölüm mezunları için  bir sürü sınavları vardır müfettişlik, yöneticilik gibi.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İş deneyimleriniz nelerdir?

1993 yılında girdiğim şirkette çok çeşitli işlerde bulundum. En alt kademeden başladım.  5 yıl bölge müdürlüğü yaptım 2 yıl Türkiye satış müdürlüğü yaptım sonra genel müdür yardımcılığı 6 yıl genel müdürlük yaptım. En sonunda bulunduğum iş yerimde çalışmaya başladım.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Özel bir marketin ekmek, yufka tahıl ürünlerin paketleme işlerini bizim şirket yapmakta.Bende farklı kademlerde çalışan arkadaşlarıma satış temsilcilerimize, bölge müdürlüklerimize, koordinatörlerimize liderlik yapıyorum.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Trakya da iken market vs. gibi yerlerde dolaşıp stant kontrolü yapıyoruz. O günde gittiğimiz her yerde problem çıktı bizde. Ekip dağıldı kendilerini kötü hissetmeye başladılar. Tabi onları toparlamak bana düşüyor. Bir kaç müşteri kalmıştı arkadaşlarım burayı biz dün temizleyip düzenlemiştik burası nasıl bozuldu müdürüm diye sitem etmeye başladılar. Ben size bir atasözü söyleyeceğim bunu ajandalarınıza yazın dedim. Satışta bitmeyen 3 şey vardır;

11) eksiklerimiz

2) mazeretlerimiz

3) hedeflerimiz

Şu an çalışan arkadaşlarım hala aralarında bunu anlatırlar.

 

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bütün lise ve üniversite öğrencilerine söyleyeceğim Mutlu olacağı ve yeteneklerine uygun hayallerini yetenekleriyle dengelediği bir okul ve meslek bir kariyer çizgisi seçmeleri onlar için çok iyi olacaktır. Öğretmenler üniversitede size bir çerçeve oluşturur, çerçevenin içini siz doldurursunuz. Bölümle ilgili okul kitabi haricinde kitaplar okumakta kendinizi zenginleştirmeye olanak verir.  Üniversitede kendinizi ne kadar yetiştirirseniz o kadar insanın önüne geçersiniz.whatsapp-image-2017-04-02-at-22-55-48

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Böyle bir girişimde olduğunuz içi size tebrik ediyorum ve buna beni dahil ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bizim coğrafyamızdaki çocuklar akıllıdır. Disiplini seven bir toplumuz. Bunun beraberinde getirdiği özgüvende sınırlama problemleri vardır. Kimi bunu sağlıklı veya sağlıksız koşulda atar sizde bunu sağlıklı şekilde yaptığımız için çok mutlu oldum tekrar teşekkür ediyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir