5

Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Nilüfer TATAR.  İngiltere de İngiliz dili ve edebiyatı okudum, Türkiye ye döndükten sonrada asıl mesleğim olan Uluslar arası Ticaret Bölümünü okudum. Ve şu an Uluslar arası markalara imalat ve ihracat yapan bir firmada Senior Merchandiser olarak çalışıyorum.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz? 

Uluslar atası Ticaret okudum. Uluslararası Ticaret Bölümü daha çok ihracat ve ithalat yapan firmalarda kariyer edinmenize yardımcı olan bir bölümdür. Bu sektörde hedeflediğiniz kariyerinize ulaşabilmeniz için en az bir dili ana diliniz gibi konuşmanız gerekmektedir.

Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Evet yurt dışından İngiliz Dili ve edebiyatı mezunu olduğum için çok uzun yıllar çalıştığım firmalarda ithalat ve ihracat uzmanı ve sonrasında İhracat müdürü olarak çalıştım. Uluslar arası Ticareti seçmemim sebebi; kariyer hedeflediğim sektörlerde bu bölümün mezunlarının istihdam edilmesi sebebi ile ve bu bölüme duymuş olduğum ilgi nedeni ile Uluslar arası Ticaret okudum.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Okumuş olduğum bölümün olumsuz yönleri en az bir dili ileri derecede biliyor olmanız gerekmektedir. Sektöre göre çok stresli bir branş olması da olumsuz yönlerinden sayabiliriz. Olumlu yönleri olarak branşınız gereği pek çok ülkelerde  insanlarla karşılaşma ve kültürel etkileşimin olması, farklı ülke ziyaretlerinde bulunulması sayılabilir.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Mesleğime dair özel bir anım yok, fakat farklı kültürlerde pek çok arkadaşı kazandırmış olması benim için güzel anılardır.

Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bu bölümü okuyanlar uluslar arası ithalat ve ihracat yapan her sektörde edindikleri tecrübeler neticesinde arzu ettikleri kariyer hedeflerine ulaşabilirler.

Paris Salzburg Lodron Üniversitesi  ve T.C Beykent  Üniversitesinde okudunuz. Peki Paris ve İstanbul sizce üniversite öğrencileri için uygun birer şehir midir?

Evet. Üniversite okuduğum şehirler arzu eden her öğrenci için uygun şehirlerdir.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bu mesleği gerçekten yapmak istiyorlar mı, bu meslekte uzun vadede beklentileri nelerdir ve bu beklentiler kendilerini maddi ve manevi anlamda tatmin edecek midir, bu meslekte gerçekten mutlu olacaklar mıdır, bu soruları kendilerine sorarak doğru olan kararı vermelilerdir…

Bu meslek maddi ve manevi olarak beklentilerinizi karşılıyor mu?

Uzun yıllar edindiğiniz tecrübeler neticesinde kariyer hedeflerinize ulaştığınız vakit maddi anlamda beklentilerinizi karşılayabilmektedir,  tabii bu beklentiler sektörlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Gelecekte iş hayatınızda ve kariyer hedefleriniz de nerede olmayı ve ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Sizi mutlu edecek ve keyifle çalışacağınız sektörde kariyer hedeflerinize ilerlemeniz en doğrusu olacaktır…

Bu mesleği seçerken çevrenizden tavsiyeler aldınız mı?

Kişinin seçeceği bölüm için tavsiyelerden daha çok geleceğe dönük kariyer hedeflerine odaklandığı takdirde tavsiyelere ihtiyacı söz konusu  değildir. Kariyer hedeflerim doğrultusunda hareket ettiğim için tavsiyelere ihtiyaç duymadım.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Son olarak tavsiyelerim; kişinin gelecekte ki kariyer hedefini belirlemesi ve hedefine odaklanması ve bu süreçte kariyer eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir.  Kişi mutlu olacağına inandığı sektörde kendini geliştirmelidir.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir