img-20161125-wa0004Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben 29 yaşın da Aslen Kastamonu 23 yıldır İstanbul da ikamet etmekteyim. İlk Ve orta okulu Fatih ilçesin de lise Bahçelievler ilçesin de üniversiteyi ise Kastamonu da Eğitimini aldım 2010 yılın da bu yana da Özel sektör de muhasebeci olarak çalışmaktayım.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Muhasebe tamamen Dikkat , özen , titizlik , ve çözüm odaklı olmak gerektiriyor Kendini güncel tuman lazım malum mesleki açıdan personel çok olduğundan dolayı yerinize birinin geçmesi an meselesidir dolayısı ile diğerlerin den farklı olman gerekiyor hem mesleki açıdan hem de diksiyon adına.

Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Özel bir sebebi yok , insanlarla daha çok iletişim kurmayı gerektirdiğinden dolayı seviyor.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönleri : mevzuatı takip etmeniz gerektiren bir meslek olduğundan ister istemez kendinizi her daim güncelliyorsunuz ve güncel kalmaya özen gösteriyorsunuz Olumsuz yönleri ise her meslek gibi Muhasebe mesleği de yavaş yavaş makineleşmeye gitmektedir Geçmiş de 3 Kişinin yaptığı işi günümüz de tek kişi ile yapılıyor. Ayrıca meslek hastalığı olarak boyun tutulması ve bel ve boyun fıtığı…

Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Lise hayatım Ticaret lisesi okuduğum dan dolayı hayallerim de tamamen muhasebe üzerineydi dolayısı ile hayallerim de tamamen ofis ortamı masa başı bir iş , ilerleyen dönem de Serbest muhasebeci mali müşavir belgesine sahip olarak özel sektör de görevime devam etmek istiyorum.

Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Muhasebe sektörün de iş olanakları tamamen geniş tabi bildiğiniz üzere muhasebe de kendi için de ayrılmaktadır , Genel muhasebe, Maliyet muhasebesi , SGK mevzuatı ,Finans , gibi

Kastamonu Üniversitesinde okudunuz. Peki Kastamonu şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Üniversiteyi Kastamonu üniversitesi Meslek yüksek Okulun da okudum , Memleketim diye söylemiyorum , insanları öğrenciyi seviyor , Tarihi bakım dan da gezilmesi gereken bir yer , Hava Şartların dan dolayı biraz havası sert, Son olarak üniversiteden mezun olalı 7 yıl oldu ev sahibim ile hala görüşüyorum.

Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Öyle bir seçeneğim olsa bu mesleği tercih etmezdim diye düşünüyorum , Yemek Konusun da çok merakım var çok merakım var bu konu üzerine kursa gidip mesleki yeterlilik belgesi aldım şuan için bu konu da ev de yapıyorum.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Her işin Mutfağı olduğu gibi bu işin de Mutfağı serbest muhasebeci mali müşavir yanın da kendini yetiştirmesini tavsiye ediyorum , ayrıca okuldan mezun olduğun da istemiş olduğun şartlar ve tutar da iş olanakları olmuyor bu süre zarfın da biraz sabır teşkil ediyor ayrıca Üniversite okuyup zaman kaybı yaşanacağına liseden sonra işe atılıp üniversiteyi dışarıdan bitirmelerini tavsiye ediyorum ki şuan için yöneticilerim üniversiteyi dışardan bitirdiler  .

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Yıl 2005 Serbest muhasebeci mali müşavir yanın da lise stajı yapıyorum , Aylardan kasım 24 KDV beyannamesini son günü Tabi o zaman beyannameyi internetten değil elden vergi dairesine teslim ediyor bir gece önceden eve giderken beyannameleri elime aldım ki sabahleyin büroya gelip vakit kaybı olmasın diye , sabahleyin başladım beyannameleri vergi dairesine vermeye akşam saat 16:50 oldu şişhanede Beyoğlu vergi dairesi vardım güvenlik içeri almadı vergi dairesi kapandı içerdeki kalabalığın bitmesi bekleniyor, üzülerek büronun yolunu tuttum ne diyeceğim ne cevap vereceğim diye düşünürken bürodan aradılar , büroya gelme direk eve git tahakkukları yarın getirisin diye , evin yolunu tuttum yarın ne cevap vereceğim diye düşünüyorum bir taraftan neyse eve geldim haberleri izliyorum bir de ne göreyim hava şartlarından dolayı KDV beyannamesinin süresi 1 gün uzatıldı , bunu duyunca içim içime sığmamıştı  ertesi gün sabah 07:30 vergi dairesinin yanına geldim beyannameyi verdim 30 – 45 dk işe geç kaldım uyuya kaldığımı söyledim tahakkuk fişlerinin de dosyalarına tek tek kaldırmıştım.

Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Maddi anlam da evet lakin manevi anlam da iş konusun da istediklerini elde ettikçe bir yukarısını istiyor Muhasebe Elemanı iken Uzman Yardımcı , Uzman Yardımcısı iken Uzman Şuan da Uzmanım İlerisi inşallah gelecek.

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Hayır. Gereken önem verilmiyor ilk çalıştığım yerler hem üniversite mezunu personel arıyor Ücret konusunda da Askeri ücretin biraz üzerin de ücret talep ediyorlar.

Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Beyannamelerin verildiği tarih sonrası yani her ayın 26’sı oh be deyip insana bir rahatlık geliyor.

Mesleğinizin gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir?

Fiziksel özellikler : Fiziki olarak yeterli olmalı , Dikkatli , çözüm odaklı olmalıdır.

Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Muhasebe Hesapları Hakkın da bilgi ; ileri düzey de Excel bilgisi.

Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

Düzen, Dikkat, Titizlik, güvenilir ve sabır.

Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Mesleki olarak Lise de Mesleki eğitim veriliyor biraz da araştırmacı olursan Hesap planı Hakkın da yeterli olur diye düşünüyorum.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Mesleğe yeni başlayanlara şimdiden Kolay gelsin…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir