img_20170529_013702Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Ozan ÖZDEMİR. 1984 İstanbul doğumluyum. Tıp fakültesini Eskişehir’de bitirdikten sonra Kulak burun boğaz ihtisasını tamamladım. Mecburi hizmetimi Bartın devlet hastanesinde tamamladıktan sonra 2015 yılından beri Esenler Medipol Hastanesi’nde KBB uzmanı olarak çalışmaktayım.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Tıp fakültesi okumak; maddi, manevi ve sosyal birçok açıdan fedakarlıklar gerektiren zorlu bir süreçtir. Uzman doktor olarak çalışabilmek için minimum 10 yıl boyunca gece gündüz demeden emek verilmelidir. Ayrıca Tıpta Uzmanlık Sınavı adı verilen, Türkiye’de yapılan en zor sınavın geçilmesi ve bu sürenin sonunda mecburi hizmet görevinin yerine getirilmesi gereklidir. Verilen bu emeklerin maddi olarak hiçbir karşılığı yoktur. Tıp fakültesini seçmeyi düşünen öğrenciler bu konularda yeterli özveriye sahip olmalıdır.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Doktor olmak günümüzde hala en prestijli mesleklerden biri olma özelliğini korumaktadır. Sağlığını kaybetmiş insanlara yardımcı olabilmek manevi açıdan tarifsiz bir mutluluk kaynağıdır. Aynı zamanda doktorlar birçok mesleğe göre daha iyi maddi imkanlara sahiptir.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Eskişehir tiyatro-sinemaları, operası, konser programları ve sosyal alanları ile tam bir öğrenci kentidir. İki tane üniversite ve binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan aydın bir şehirdir. Yerli halkı uzun yıllardır öğrencilerle yaşamaya alışkındır. Ulaşım imkanları açısından Ankara, Bursa ve İstanbul gibi metropollere yakındır.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Tıp fakültesinde okumak diğer birçok bölüme göre daha çok özveri, çalışma ve emek gerektirir. Bunun yanında mesleki-manevi tatmin ve mezun olduktan sonra iş garantisi olması açısından diğer bölümlerin önündedir. Tıp fakültesinden mezun olmuş bir doktor ister devlet hastanelerinde ister özel sektörde çok rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Mezun olduktan sonra Hakkari’de sağlık ocağında pratisyen hekim olarak göreve başladım. Bu dönemde ön planda koruyucu hekimlik çalışmalarımız oldu. Rutin poliklinik hizmetleri dışında gebe sağlığı-takibi, bebek aşılanmaları ve adli hekimlik konularında halka hizmet verdik. Yaklaşık 1 yıl süren bu deneyinim ardından TUS sınavını kazanarak İstanbul’a döndüm.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Şu an KBB uzmanı olarak çalışmaktayım. Kulak, burun ve boğaz hastalıklarında klinik tanı & tedavi ve ameliyatlarla hastalarımıza yardımcı oluyorum. Örneğin; poliklinikte sinüzit, orta kulak enfeksiyonu gibi şikayetleri olan hastalarımıza medikal tedavi düzenleyip, çok sık bademcik enfeksiyonu geçiren hastalarımıza bademcik ameliyatı, nefes almada problemleri olan hastalarımıza da septoplasti ameliyatları yapıyorum.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Asistanlık dönemimin ilk aylarıydı. Gece acil servisten kazada kulağı kopan bir hasta için hastaneye çağırılmıştım. Gittiğimde hastanın kulağı neredeyse tamamen kopmuş ve 3 parçaya ayrılmıştı. Daha önce hiç böyle bir hasta ile karşılaşmamıştım ve hastaya acil serviste müdahale etmek durumundaydım. Çok heyecanlıydım. Acil servisteki diğer hekim arkadaşlarım kulağı diksem bile yine de kulağın beslenmeyeceğini ve iyileşmeyeceğini düşünüyordu. 2 saat boyunca hastanın kulağını yeniden oluşturup dikmeye uğraşmıştım ve sonunda kontrollerde de hastanın kulağı iyileşmişti. Benim için önemli bir deneyim olmuştu.

img-20170408-wa0004

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Öğrenciler tercih yaparken gerçekten bu işi yapmak istediğine emin olmalıdır. Tıp fakültesinde okumak çok uzun süren, gece gündüz demeden emek isteyen, azimle çalışma isteyen, çok sabırlı olunması gereken ve fiziki & mental olarak çok yorucu bir iştir. Doktorluğun sevilmeden yapılması diğer mesleklere göre çok daha zordur. Bu yüzden tercih yapmayı düşünen öğrenciler bu konuları aşabileceğine inanmış olmalıdır.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Böyle bir röportajda sizlerle birlikte olmak çok keyifliydi. Teşekkür ederim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir