Merhaba! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Seçkin. İngilizce öğretmeniyim. Kartal Şehit Salih Alışkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görev yapmaktayım. Meslekte yaklaşık 20 yıl bitirdim.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi mezunuyum. Okuduğum bölüm diğer bölümlerle kıyaslanınca eğlenceli bölüm çünkü dil her zaman bana eğlenceli geldi. Hiçbir zaman da ders olarak görmedim. Ders olarak görmediğim içinde hep eğlendim. O yüzden de zaten İngilizceye geçtim. Gayet keyifliydi çünkü dil bütün dünyanın iletişim kurmak için kullandığı bir araç ve bu araca da sahip olmak hoşuma gidiyordu.

Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman oldunuz mu?

Aslında öğretmenlik baştan düşünmüyordum. Benim düşüncemde yoktu. Fakat İngilizceye karşı doğal bir yeteneğim vardı. Ve sonradan lisede keşfettim ki öğretmeye karşıda bir yeteneğim var. Ve bunu bütün öğretmenlerim söylemeye başladı. Daha sonra çok da inanmayarak İngilizce öğretmenliğini seçtim. Üniversiteye geldiğimde staj zamanlarında falan öğretmede başarılı olduğumu söylüyorlardı. Pişman olduğumuz zamanlar oluyor. Türkiye’de bu mesleği yapmak zor. Keyifli zamanlarda oluyor.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönleri, İngilizce öğretmenliği diğer bölümlerle kıyaslandığında zevkli ve daha dışa açık. Olumsuz yönleri ise Türk Milli Eğitim Sistemi içinde çalışıyorsunuz sürekli değişen bir sistem var. Maddi yönden öğretmenlik anlamında yetersizlik var.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Benim öğrencilerim İngilizce üzerinden öğretmenlik ya da tercümanlık seçiyorsa o zaman mutlu oluyorum. Beraber tercihlerde bulunuyoruz falan şu anda öğrencilerimizden Çince, Kore dili, İngilizce öğretmenliği okuyan var. O çok mutlu ediyor.

Bölümüzün iş olanaklarından bahsedebilir misiniz?

İngilizce öğretmenliği diğer bölümlerden biraz daha şanslı. Daha fazla ihtiyaç var. Ders saati sayısından dolayı. Ama mutlaka atanamayan öğretmen oluyordur çünkü o sınavı geçmen lazım. Olanak olarak İngilizce öğretmenliği okuduğumuz için 2 seçenek var. Ya herhangi bir şirkette çalışıyorsunuz ya da öğretmenlik yapıyorsunuz.

Marmara Üniversitesi’nde okudunuz. Peki İstanbul sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Tabi ki. Marmara Üniversitesi benim aslında çok da bildiğim bir üniversite değildi. İstanbul’a gelmeden önce. Sadece İstanbul’daki iyi üniversitelerden birisi olarak tercih ettim. Fakat geldiğimde gördüm ki gerçekten güzel bir üniversite. Aslında üniversitenin içinden çok o üniversite hayatı bir şeyler kazandırıyor. Mekân, yer önemli.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Eğer çok maddi anlamda beklentileri varsa seçmesinler. Belli bir standartta yaşarım ama keyif alırım diyorlarsa seçebilirler. Şu an da öğretmenlikle ilgili soru işaretleri olan öğrencilere dili seviyorlarsa ben Japonca, Çince, Kore dilini öneriyorum. Uluslararası bir şirkette çalışırsın, dünyayı gezersin, iyi para kazanırsın… Zaten herkes İngilizceyi biliyor. İngilizce bilmek başka öğretmek başka. Gerçekten İngilizce öğretmek istiyorsan İngilizce öğretmenliği oku.

Bu meslek maddi ve manevi olarak beklentilerinizi karşılıyor mu?

Maddi anlamda çok karşıladığını söyleyemem ama manevi anlamda kısmen de olsa doyuma ulaştığım anlarda oluyor.

Bu mesleği seçerken çevrenizden tavsiyeler aldınız mı?

Lisedeki öğretmenlerim tarafından yönlendirildim. Aynı şekilde üniversitedeki öğretmenlerim tarafından da yönlendirildim. Yeteneğim olduğunu keşfettiler. Öğretmekte bir yetenektir çünkü herkes öğretemez. Herkes bilir, herkes öğretemez.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Üniversitede okuduğunuz bölümde önemli fakat üniversite hayatı da çok önemli bir faktör. Hayatı tanımada buna da dikkat edilmeli gerektiğini düşünüyorum. Bence kendinizi geliştirmeniz gereken yerdir üniversite. İstanbul da bu anlamda çok fırsat sunuyor insana. Bunu da değerlendirmek lazım.


1 Comment

Dilara · Ağustos 8, 2017 9:12 am tarihinde

Ben diskte çocuk gelişimi okuyup ingilizce ögretmeni olabilir miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir