Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Ben Serap Dinçer .2008 yılında özel bir üniversitenin hemşirelik bölümünden mezun oldum. Şu an bir Üniversite hastanesinde 8 yıldır çalışmaktayım.

Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Ben hemşirelik bölümünde okudum. Benim de aslında üniversiteye girerken bu bölüm hakkında bir bilgim yoktu ama bölümümü isteyerek yazdım tercihimi bana bıraktı ailem.

Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman olduğunuz oldu mu?

Aslında ben Yeni Doğan Yoğum Bakım Ünitesinde çalışmak istiyordum ama tabi çocuk acile başlayınca burayı sevince de bir daha ayrılmak istemedim.8 yıldır da çalışmaktayım. Verdiğim karardan hiç pişman değilim. İyi ki de bu mesleği yapıyorum çok fazla doyum alıyorum .İnsanlara yardım etmeyi seviyorum .Beni tatmin eden bir meslek.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

En olumsuz yönü gece nöbetlerimizin olması .Bu nöbetler 16 saatlik ve gerçekten çok yorucu oluyor. Olumlu özelliği ise beni tatmin etmesi ,doyurması ,çocukları çok sevmem ,çocuklarla iletişimimin iyi olması benim için pozitif yönleri arasında.

Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayaliniz neydi? Ve hala bu hayaliniz devam ediyor mu?

Hedeflerimin arasında yüksek lisans yapmak vardı. Yüksek lisansımı 2011 yılında tamamladım. Ama hayalim her zaman bir üniversite de akademisyen olmak. Bu hayalim hala devam ediyor.

Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Sağlık alanında iş sıkıntısı çekme olasılığı çok düşük. İş bulma imkanları çok fazla.

Peki İstanbul şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Ben İstanbul da doğdum büyüdüm. Ailem İstanbul da o yüzden şuan da düşünüyorum iyi ki de İstanbul dışına gitmemişim.  Ben İstanbul’u çok seviyorum. Öğrenciler için de uygun ama tabi biraz pahalı olabilir farklı şehirlerden gelenler için.

Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Tekrardan bu bölümü seçerdim diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten mesleğimi çok seviyorum, insanlara  yardım etmeyi seviyorum.

Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Gerçekten mesleğimiz emek isteyen, sabır, özveri gerektiren bir meslek. Bu özelliklere sahip insanlara yardım etmeyi sevmek gerekiyor.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Ben ilk başladığım günü hatırlıyorum daha dün gibi geliyor. 8 yıl bitecek Aralık ayında .İlk başladığım gün çok heyecanlıydım, ben acil servisi hemşirelerin ayakta hasta beklediği,  çalışanların gülebileceğini düşünmediğim bir yer olarak düşünüyordum. Ama çalıştıkça öyle olmadığını öğrendim. Gerçekten çalışanlar güler yüzlü, samimi, iletişimin çok iyi olduğu, çok iyi bir ekibin ortasında buldum kendimi.

Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Hemşirelik mesleğine verdiğimiz emekle aldığımız ücret arasında kıyas yaptığımda  yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Ben açıkçası yeterli değerin verildiğini düşünmüyorum .

Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Çocuk bölümünde çalışmam. Çünkü çok ayrı bir şey çocuğu sevmeden bu meslekten doyum alamazlar. Ne kendilerine ne de hastalara faydalı olamazlar.

Mesleğinizin gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir?

Hemşirelik mesleği yıpranmanın en fazla olduğu mesleklerden.Fiziksel olarak çok fazla meslek hastalıklarına maruz kalıyoruz. Bel fıtığı, varis bu hastalıkların başında geliyor. Bu nedenle hemşireler her zaman dikkatli olmak zorundalar.

Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Bu pratiklik yani o çalıştıkça kazanılacak bir şey. Hiç kimse sonuçta mezun olur olmaz her şeyi tam anlamıyla öğrenemez. Ama bu çalıştıkça kazanılacak bir şey

Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

İnsanları sevmek, yardım etmekten hoşlanmak, araştırmaktan hoşlanmak bakıma katılmak yani biraz  hümanist olmak gerekiyor, pozitif olmak gerekiyor. Böyle asabi, sinirlilik onu bir kenara bırakmak  gerekiyor. Sabırlı olmak gerekiyor özellikle en önemlisi SABIR.

Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Tabi ki de üniversitelerde verilmesi gerekiyor. Ama her zaman dediğim öğrencilere mutlaka üniversiteyi okuyun. Çünkü lise düzeyi ile üniversite düzeyi çok farklı üniversitede bir kademe daha ilerdesin, bakış açın çok farklı  değişiyor, yaş itibari ile olgunlaşıyorsun. O yüzden mutlaka ÜNİVERSİTE diyorum ben.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Çok seviyorum mesleğimi. Yapabilecek olanlar kendine güvenen insanlar tabi ki de bu mesleği seçebilir. Ama bu çok önemli emek harcamak, emek vermek. Çok geniş çerçeve de düşünmek gerekiyor bu mesleği seçerken.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir