fb_img_1481278745528    Merhaba ! Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Serçin Yunuslar, 31 yaşındayım. Lise öğrenimimi Haydar Akın A.M.L.’nde, üniversite öğrenimimi Gazi Üniversitesi Çorum MYO’da bitiridim. Okuldan mezun olduktan sonra hemen iş hayatına atıldım. 11 yıl boyunca çalışmaktayım. İlk olarak Antalya’da bir kargo şirketinde şube operatörü olarak başlayıp bilgi işlem bölümüne geçtim. Şehir değişikliğinden dolayı ayrıldığım bilgi işlem işinden sonra Teknosa’da satışta çalıştım. 4 yıl satış danışmanı, 4 yıl da mağaza yöneticisi olarak çalıştım. En son şuan çalıştığım ALKEV okullarında bilgi işlem bölümündeyim. Hem ölçme-değerlendirme hem de bilgi işlem birimine destek vermekteyim. Ayrıca DGS sınavı ile kazandığım Marmara Üniversitesi BÖTE’de okumaktayım.

   Bölümünüz hakkında bilgi sahibi olmayanlar için biraz okuduğunuz bölümden bahsedebilir misiniz?

Bitirdiğim ön lisans programı bilgisayar programcılığı. Bilgisayar donanım ve yazılım hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduğunuz bir bölümdür. Ders programının size öğrettikleri ile mezun olduğunuzda çalışma alanı olarak geniş bir alan vermektedir.

   Bölümünüzü tercih etmenizin özel bir sebebi var mıydı? Ve verdiğiniz karardan hiç pişman oldunuz mu?

Özel sebebim meslek lisesi çıkışlı olmamdır. Aslında istediğim şuan okumakta olduğum bölümdü. Hem tercih yanlışlıkları hem de bilgisizlik başta olmak üzere bu isteğime geç ulaştım. Ama ön lisans bölümümden hiç bir zaman pişman olmadım. Her girdiğim iş alanında bilgisayar bilgim ile ön plana çıktım. Bilgimi şekillendirme benim elimdeydi ve onları iş alanının isteklerine göre kullanarak geliştirerek iş hayatımı şuana kadarını iyi geçirdim. Öğretmenliği sonradan tekrar denememin nedeni çalıştığım okuldur. Yaptığım işi geliştirmek ilerlemek için bölümümü tamamlamak istedim ve başardım.

   Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Bitirdiğim önlisans programının olumlu yönleri, o an hedeflediğim iş yaşamımda bana gerekli olan tüm bilgisayar durumlarını öğrettiğinden dolayı ön planda yer almama neden olmasıdır. Pratik düşünme ve sonuç odaklı olma programcılığın bana kattığı bir değer olduğunu düşünüyorum. Olumsuz yönleri sürekli ama sürekli bir geliştirme dönemi içerisindesiniz. Gelişmeye ayak uydurmanız gerekmektedir.

   Herkes üniversite okurken gelecek için bazı hayaller kurar. Bu dönemde sizin hayalleriniz neydi? Ve hala bu hayalleriniz devam ediyor mu?

Üniversite okurken hayalim programcı olmaktı. Programlama konusunda iyiydim ve bunun bu şekilde devam edeceğini düşündüm. Ama stajyerlik zamanında bu işin zor olduğunu anladım. Öğrendiğim programlara uygun iş alanı azdı ve bu iş alanı “bayan” açısından değerlendirilen bir duruma sahipti. İş hayatına atıldıktan sonra daha çok anladım ki ben eğitimci olmalıydım. Bunu denemem biraz geç oldu ama lise okurken ki hayalime ulaştım.

 

   Her genç hayallerindeki mesleği seçmeye çalışsa da iş imkanları da oldukça önemli. Bölümünüzün iş olanaklarından biraz bahsedebilir misiniz?

Bilgisayar programcılığından mezun olduktan beni sınırlandıran bir durum yoktu. Programcılıkta ilerleyemedim, sözleşmeli öğretmen olmak istemedim ve şirketlerin bilgi işlem birimine başvuruda bulundum. Her şirkette bilgi işlem departmanı olduğundan iş alanı geniş ama ilk iş deneyiminizde size direk tecrübeden bahsedip “Seni x yerden başlatalım duruma göre bilgi işleme geçersin.” diyorlar. Bir yerden başlamak lazım.

İş hayatına kargo şirketinde operatör olarak başladım, daha sonra bilgi işlem birimine geçtim. Bu işten şehir değişikliğinden dolayı ayrıldım ve Teknosa firmasına satışçı olarak başvurdum. Herkes çok şaşırdı ama ben hep Teknosa’nın işimle alakalı olduğunu düşündüm. Uzun süre Teknosa’da çalıştım ve işimizle alakalı birçok eğitim aldım.

   Gazi Üniversitesinde Çorum MYO’da okudunuz. Peki Çorum şehri sizce üniversite öğrencileri için uygun bir şehir mi?

Bence uygun bir şehirdi. Ankara yakındı. Her şey bir cadde üzerinde ve kaybolma ihtimaliniz yok. Her şehrinde olduğu gibi Çorum’un da garip bir durumu vardı ama o garipliklerini öğrendikten sonra ona göre davrandık ve okuduk. 2 yıl çabucak bitti. Bence şehir değil eğitimciler önemli… Bizim hocalarımız çok iyiydi ve her konuda bize yardımcı oluyorlardı.

   Zamanı geçmişe alma imkanınız olsa tekrardan bu bölümü okur muydunuz?

Hayır. Zamanı tekrar geri alsam eğitim konusunda düzelteceğim çok şey var. Neyse çok geri gitmeyeyim. Öğretmenlik olmasını isterdim. İlk başta bu bölümü okumak isterdim. Önceden söylediğim gibi bilgisayar bölümünden asla pişman değilim ama daha önce tamamlamak veya ilk başta öğretmenlik okumak isterdim.

    Bu mesleği seçecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir ?

Tüm iş alanlarında işinize yarayan bir bölüm. Benim gibi daha sonradan da tamamlayabileceğiniz bir bölüm. Bilgisayar programcılığını sadece programcı için düşünüyorsanız önermiyorum. Kendinizi kısıtlamadan tüm programlama dillerini bilmelisiniz, sadece öğretilenlerle yetinmemelisiniz ve yapabiliyorsanız ek eğitimlerle desteklemelisiniz.

Programcı olmasanız da diğer iş alanlarında bilgisayar mezunu olmanız her zaman ayrıcalık sağlayacaktır.

   Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Mesleğimle alakalı mı bilmem ama iş hayatımdaki bir anımı anlatacağım. Teknosa’da satış elemanı olarak çalışırken bilgisayar bilgimden dolayı bilgisayar alanları bana aitti. Ama müşteriler beni oraya ait olarak hissetmiyorlardı. Sorular sorduklarında cevap veriyordum ama suratıma bakıp “başka biri yok mu? diyorlardı. Sonra başka bir arkadaşı çağırıp yardım etmesini istiyordum ve iki dakika sonra bir cümle “Serçin Hanım müşterimiz şu bilgiyi sormaktadır. Nedir acaba?” . Sonra surat ifadeleri falan. Hep bir önyargı ile karşılaştım.

   Bu meslek sizi maddi ve manevi anlamda doyuruyor mu?

Maddi ve manevi anlamda her zaman daha iyisi olacağını düşündüğüm için tekrardan okumayı göze aldım. Manevi değerini arttıracak ve aynı zamanda daha çok para kazanacağım. Şuana kadar olan iş hayatımda ise hep bir şeyleri yapmak için ben öne atıldım ve başarma sonucunda mutlu oldum. Maddi olarak ise satış alanında daha çok para kazanıyordum ama satış zor ve zaman bakımından uzun olduğu için maddiyatı geride bıraktım ve bir okulda bilgi işlem bölümüne girdim. Daha az saat çalışıyordum ve hafta sonu çalışmıyorum.

   Bu mesleği seçerken başkaları tarafından yönlendirildiniz mi?

Biraz ailenin kararıyla oldu. Tanıdık birinin okuduğu liseydi ve lise olarak iyi olduğu için oraya gitmemi önerdiklerinden seçildi. Meslek lisesi çıkışlı olduğumdan meslek seçimim liseye giderken belliydi.

   Mesleğinize gereken değerin verildiğini düşünüyor musunuz?

Bu mesleği yapan çok olduğu için değerli bir meslek olduğunu düşünmüyorum. Ama bana söylediğim gibi olumsuzluğu olmadı çünkü kendimi sadece programcı olarak kısıtlamadım.

   Mesleğinizin en sevdiğiniz tarafı nedir?

Bilgisayar kullanımı yaygınlaşmış olmasına rağmen kullanım konusunda zorluk çeken birçok kişi var ve sizin böyle bir zorluğunuz bulunmamaktadır. Çözüm üretme ve ortaya koyma konusunda hızlı karar vermeye odaklanıyorsunuz.

   Mesleğinizin gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir?

Eğer programcı olmayı düşünüyorsanız her yerde olmasa da genelde bayan olarak değerlendirmeler olumsuz olmaktadır. Sabit masa başı bir iş olmadığından dolayı gezmeye uygun olunmalıdır. Ama ben bilgi işlem alanında raporlama olarak düşündüğümden dolayı fiziksel bir özellik önemi olmadı.

   Mesleğinizin gerektirdiği yetenek ve beceriler nelerdir?

Gelişmeye açık olunmalı ve sürekli araştırma yapılmalıdır. Pratik ve çözüm odaklı olunmalıdır. İstenilen şeyi analiz edip sonuca dönüştürmek gerekmektedir.

   Bu meslek için hangi ilgilerin bulunması gerekir?

Bilgisayar ilginizin olması gerekiyor. Bilgisayardan sonra beni öğretmenliğe iten ise Teknosa eğitimlerinde aldığım koçluluktur. İletişim ve öğretici roller daha çok ilgimi çekti ve okulda çalıştıktan sonra bunu daha çok ister oldum.

   Bu meslek için gereken eğitim nedir? Nerelerde verilmektedir?

Programcı olmak için Bilgisayar Programlama önlisans programlarıdır ve bence durum uygunsa çalışma döneminde de geliştirmek için ek eğitimler alınmalıdır. Tüm meslek yüksek okullarında bu bölüm bulunmaktadır. DGS ile yükseltme imkanı bulunmaktadır.

   Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

İş hayatınızda bol kazançlı ve huzurlu zamanlar harcamanız dileğiyle…

Eğitim hiçbir zaman bitmemektedir. İş yaşamınız boyunca da eğitiminize devam edin. Bunu sadece okul eğitimi olarak düşünmeyin.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir