Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar ben Şükran Yılmaz. 22 yaşındayım, Kocaeli de yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü mezunuyum. Şuan özel bir fotoğrafçıda çalışmaktayım.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Fotoğrafçılık ve kameramanlık ilgi alanı olan birçok kişi  ister hobi ister iş alanı olarak sevebileceği keyifle işini yapabileceği bir bölümdür.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

İlk başta lise yıllarımda fotoğraf çekmeye karşı bir ilgim vardı. Telefonumun fotoğraf kamerasıyla başladı her şey.  Çevremde birkaç arkadaşımda bu bölümden mezun oldu ve onlardan da olumlu yorumlar alınca tercih ettim.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli ili öğrencilerin ihtiyaçlarının (eğlenme, ulaşım vs. gibi konularda ) rahat bir şekilde karşılandığı çok büyük olmayan bir şehirdir. İstanbul’a olan yakınlığı da öğrenciler tarafından tercih edilmesinde etkili bir faktör olduğunu düşünüyorum.
Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Fotoğrafçılık alanının tabi ki büyük şehirlerde iş olanağı daha fazla olacaktır. İnsanın kendini geliştirme çabası da iş olanaklarını arttırır. Örneğin matbaada, reklamcılık, televizyonculuk, sinema gibi alanlarında çalışma  veya özel işyeri de açabilme imkanımız bulunmaktadır. Yani olumlu yönü olarak bu şekilde bakabiliriz çünkü geniş bir çalışma alanımız var. Tabi kameramanlık konusunda da iş yapabiliyoruz ancak bayanlar biraz daha geri planda kalıyor.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

İlk başlarda 4 ay kadar bir işsizlik süreci geçirdim çünkü ne yapmam gerektiğine daha karar verememiştim. Başvuru yaptığım (şu anda çalışmakta olduğum) iş yerinden ikinci kez telefon gelince burada işe başladım. İleride kendi iş yerimi açıp istediğim gibi fotoğraf çekmek tabi ki en büyük hayalim ancak bunun için biraz zaman gerekli inşallah ileride hayalim gerçek olacak.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Şuan çalıştığım iş yerinde ağırlıklı olarak dış çekime mezuniyet, düğün vs. gidiyorum. Vesikalık veya rötüşleme de görev alıyorum.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Bir gün kına gecesi çekimine gitmiştim. Tabi genç olduğum için bana kızları gibi davrandılar. Kına yakıp gelinin başında Yüksek Yüksek Tepeler türküsünü söylediğim bir çekimdi. Çok eğlenmiştim ve hoşuma gitmişti.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu bölümü fotoğrafçılıkla ve kameramanlıkla ilgisi olan arkadaşların okumalarını tavsiye ediyorum. Tabi ki okurken de kendilerini geliştirmeleri gerekir.Çünkü asıl olması gereken makineyi çok iyi kullanabilmek değil sizin karşınızdaki görüntüyü fotoğrafladığınızda anlatmak istediğinizi net bir şekilde göstererek insanlara bunu beğendirmenizdir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Çok sevdiğim bir söz ile noktalamak istiyorum “Fotoğraf makinesinin en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır. ”(Alıntı)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir