Merhaba ! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ismim Zeyneb UYLAŞ. 27 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri 2012 lisans, Marmara Üniversitesi Bilişim bölümü 2016 yüksek lisans mezunuyum. Bir dönem E-ticaret alanında çalıştım, şuan ise İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum.

Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Burayı tercih etmek isteyenler öncelikle ne istediğini bilmeli. Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi(BÖTE) bölümü multi disipliner çalışma alanlarına sahip bir bölüm. Yani çok fazla bölüm ve alan var ve her biriyle entegre çalışıyor. O nedenle bu bölümde okuyan kişiler kendilerini herhangi bir alanda tam olarak uzman hissetmeyebilir fakat aynı zamanda da her alandan bilgi sahibi olarak kendilerini nitelikli görebilirler. Her uzmanlığın kapısı açık ama tam olarak ‘şudur’ demek çok zor. BÖTE’den mezun olan birçok arkadaşım farklı alanlarda çalışıyor. “BÖTE bölümünü tavsiye eder miyim ?”,”Tavsiye ederim”.

Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Bir çok BÖTE öğrencisi gibi ben de meslek lisesi okudum. Bizim dönemimizde meslek lisesi mezunları puan kırılma gibi sebeplerden ötürü alan dışı seçim yapamıyordu. O nedenle çok da düşünme gereksinimi duymadan bu bölümü tercih ettim. İlk olarak bilinçli bir tercih değildi.

Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Üniversite için konuşacak olursak, Marmara Üniversitesi’nde okumak benim hayalimdi. Yerleştirmede ikinci tercihimdi. İlki çoğu kişinin olduğu gibi Boğaziçi ? Marmara Üniversitesi’nde okuduğum için çok muyluyum. Yüksek Lisans’ı mı da yine burada yaptım. İnşallah Doktoramı da okulumda yapmak istiyorum. Hem İstanbul’da olması hem konum itibari ile Marmara Üniversitesi çok güzel bir okul. Çok fazla imkan var. Artısıyla eksisiyle birçok hoca bulunmakta ama ben okuldan ve hocalarımdan çok fazla faydalandığımı düşünüyorum.

Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Aslında biraz ikinci soruda da bahsettiğim gibi. Olumlu yönleri; birçok alan bir arada görüldüğü için çok fazla dalda bilgi sahibi olunabilir. Örneğin C#,C gibi bir sürü programlama dersi işlenirken diğer taraftan aktif birçok eğitim dersi veriliyor. PHP ile web tasarıma bakıyor, grafik tasarım dersi işleniyor, ama aynı zamanda ölçme ve değerlendirme gibi istatistiksel bir derse de yer veriliyor. Üstelik bu derslerin hepsini güçlü bir şekilde öğretilmeye çalışılıyor. Bu aslında çok olumlu, hiç bir bölümde tam anlamıyla olmayan bir durum. Fakat olumsuz tarafı şu ki birçok alan üzerinde odaklanmak(eğitim, yazılım, istatistik, tasarım ve dahası) öğrenciyi çok zorlayan bir şey. Öğrenci tam olarak neye odaklanacağını bilemiyor. Böyle bir durumda, “Hangi alanda uzmanım? Ben ne iş yapacağım?” sıkıntısına düşebiliyor. Bunu dezavantajdan avantaja dönüştürmek kesinlikle kişinin elinde olan bir şey. Çok fazla alan olduğu için kendinize en yakın alanı çok rahat seçebilirsiniz. İş olanaklarında bahsedecek olursak; o kadar çok iş olanağı var ki. O nedenle kişi grafik seviyorsa grafiker olabilir, web tasarımcı olabilir, bu alanın ucu çok açık, Art Direktör’e kadar yükselebilir. Eğitim Teknoloğu olabilir. Yazılım seviyor ise direk yazılıma yönelebilir. Ajanslar da ilk iş anlamında ciddi ilerlemeler olabilir. Sosyal medya denen bir dal var ki o son zamanlarda hızla büyümüş durumda. Buradan yürüyüp (tabi ki sosyal medya ile kalmayıp) ilerleyebilir, kendini geliştirebilir. SAP uzmanı arkadaşlarım var. Bu alanda kendisini geliştirip, SAP tarafında çalışılabilir. Öğretmenlik açısından bakmak gerekirse, devlette öğretmen olabilmek çok zor o yüzden memur öğretmenlik umuduyla bu bölüme gelinmesini tavsiye etmem. Atanamam riskini göze alıp ‘çok iyi de kpss çalışırım’ diyen insanlar varsa ve içlerinde öğretmenlik aşkı varsa buyursun gelsinler. Alternatif olarak kolejlerde öğretmenlik yapılabilir. Bu bölümden mezun olan veritabanı, yazılım uzmanı, eğitim teknoloğu, öğretmen, akademisyen gibi bir çok iş yapabilir. Ben BÖTE mezunu kişinin iyi bir yönetici olabileceğini düşünüyorum. Çünkü her alandan parça parça bir bilgiye sahip olan kişi bu alanlardan birinde uzmanlaştığında o alanlarda çalışan kişilerin tamamını yönetebilir.

Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

Öğrencilik dönemi ile 4 sonrası 5 olmak üzere yaklaşık 9 yıldır çalışma hayatındayım. Öğrenciliğim süresince hem ek gelir hem de iş hayatını deneyimlemek adına part time olarak hep çalıştım, Bilgi Teknolojisi Destekçisi, Grafiker, Web Içerik Editorü gibi görevler aldım. Mezun olduktan sonra Plato Meslek Yüksekokulun’da Sosyal Medya Uzmanlığı kursuna gittim. Bu kursun bana kattığı ilk şey sertifika, ikincisi de çevre oldu. Yani çok fazla insan gördüm, çok fazla sektör gördüm ve iş olanakları direk bana bu kurstan doğdu. Açıkçası gidip gitmemek konusunda çok kararsızdım ve aslında tam olarak ilgilendiğim bir şey değildi. Fakat yeni mezun olduğum için birazcık sektöre dair bir şeyler öğrenebilirdim ya da insanlarla kaynaşmak, çevre edinmek iyi olabilirdi. Böyle yerlerde birçok insan tanıyorsunuz, 100’den fazla kişi tanıdım ve insanların size kattığı çevre inanılmaz kazanç sağlıyor. O kursla beraber İSMEK te 5 ay süreli öğretmenliğe başladım. Yani part-tıme olarak öğretmenlik yaparken 3 ay kursa devam ettim. Kurs sonrası bir E-ticaret sitesinde (MobilCadde.com) Digital Medya Uzmanı unvanı ile işe başladım. Aynı şirkette bir süre sonra Online Pazarlama Yöneticisi, sonra da E-ticaret İçerik Yöneticisi olarak görev aldım. 3-4 kişilik içerik ve grafik editör ekiplerini yönettim ve yaklaşık 3 yıl kadar burada çalıştım. E-ticaret sitelerinde fotoğrafçısından tutun, editörüne kadar çok fazla iş dalı var ve bu alanların hepsini yönetmek zor bir şey. Fakat online pazarlama ve e-ticaret kısmını bir arada yönetmek burada benim için çok keyifliydi.

Peki proje yönetimi ile ilgili bir kişisel eğitim aldınız mı?

Bununla ilgili bir eğitim almadım. Yani bulunduğum iş yerinde gelişen bir şeydi. Digital Medya Uzmanı unvanı ile işe girdikten sonra orada ki yöneticim benim neler bildiğimi, yapabildiğimi keşfetti daha sonra süreçte kendimi E-ticaret İçerik Yöneticisi olarak buldum. Özel sektörde eğer aşağıdan yükseliyorsanız bazen tecrübe eğitimden önce gelebiliyor. Her alandan yeterli ölçüde bildiğim için benim için yöneticilik çok idealdi. Web, içerik, fotoğraf, grafik, multimedya, sosyal medya, online reklam ve dahası… Sizde bunların hepsi bir araya gelince hem bu işlerin tamamını ihtiyaç haline yapabiliyor hem de bu işi yapan diğer kişileri rahatlıkla yönetebilir hale geliyorsunuz.

Şu an tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

3 yıllık E-ticaret deneyimi sonrası akademisyenliğe geçiş yaptım. E-ticaret alanında çalışırken aynı zamanda yüksek lisansımı tamamladım ki gerçekten ikisini bir arada yürütmek çok zor bir süreçti. E-ticaret çok keyifli hala da çalışabilirim. Çünkü çok aktif sürekli yenileniyor. Ürünler, insanlar, alanlar dinamik ve kendinizi çok yenilemenizi gerektiren bir sektör. Fakat benim bir tercih yapmam gerekiyordu ki Akademisyenlik çok daha cazip geldi. Bu alanda daha iyi hissedeceğimi düşündüm ya da 10 yıl sonrasında nerede olmak istediğimi düşündüğümde akademi tarafında olmak istediğimi fark ettim. Yüksek lisansı bitirdikten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü Öğretim Görevlisi olarak başladım. Burada verdiğim dersler; Veri Tabanı Yönetimi, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Nesne Tabanlı Programlama 1-2 (Java). 1,5 yıl süreden beri burada çalışmaya devam ediyorum.

Öğretim görevlisi olmak için ingilizce eğitimi aldınız mı?

Akademide bir çok kadro var her kadronun ilan şartları farklı oluyor. Araştırma Görevlisi ilan şartında YDS şartı var fakat öğretim görevlisi ilan şartında YDS şartı şimdilik yok. O nedenle ben YDS’ye ihtiyaç duymadım. Giriş yaparken de ALES puanınıza ile lisans ortalamanıza bakılıyor. Başvuru sonrası belirli bir ön değerlendirmeden geçiyorsunuz. Ardından bir sınava gidiyorsunuz sınavdan da başarılı olduktan sonra bir mülakat sınavı olabiliyor. Onu da olumlu tamamladıktan sonra kadronuzda görev alabiliyorsunuz.

İstanbul Aydın Üniversitesi olanakları bakımından nasıl bir üniversite?

Ben Florya’da ki Halit Aydın kampüsündeyim ve işimde oldukça mutluyum. ? Bir vakıf üniversitesi ile devlet üniversitesi tabiki birbirinden çok farklı. Fakat vakıf üniversitelerinde kendinizi çok fazla geliştirme olanağınız oluyor.

Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Doğum günümde öğrencilerim benim için video çekmişlerdi ve bunu sosyal medyada paylaşmışlardı. Bu benim için çok mutlu edici bir andı.

Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Ders içeriklerine kesinlikle bakmalılar. Bireylerin 18 yaşında ne aradığını bilmesi çok zor. Bu nedenle bölümlerin ders içeriklerine kendini biraz yakın hissediyorlarsa çok rahat tercih edebilirler.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Öncelikle size çok teşekkür ederim. Çok güzel bir proje. Benimde 2.sınıf olan öğrencilerim var ve şuan sizi gördüğümde gurur duydum gerçekten. Umarım projeniz çok başarılı olur. İyi yerlere gelirsiniz ve bu projeden faydalanan gençler de başarılı olabilir. Akademik hayat ve E-ticaret alanlarında soru sormak, danışmak isteyen kişiler var ise memnuniyetle sosyal medyadan, blogumdan ya da mail adresimden bana ulaşabilirler.


1 yorum

Pınar Kocayayla · Temmuz 6, 2017 11:23 pm tarihinde

Bence harika çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir