1.Merhaba! Bize birkaç cümle ile kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba. Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunuyum. Bir inşaat şirketinde hazır kalıp dizayn bölümündeyim yani kalıp tasarımcısıyım.

2.Okuduğunuz bölümü tercih etmek isteyenler için tanıtabilir misiniz?

Şehir Bölge Planlama öncelikle imar planı, imar yapılaşma, kentsel mekan tasarımı bu tür konuları kapsayan bir bölüm. Biraz daha üst ölçekli mimarlığa yakın bir bölüm. Aslında daha üst ölçek Türkiye ve İstanbul’un en büyük problemine çözüm bulacak tek meslek diyebiliriz.

3.Bölümünüzün dış mimarlıktan farkı nedir?

Mimar bir yapı ile ilgilenirken şehir plancı ölçeğine göre ilçe, il planlaması, iller arası ilişki planlaması yani çok daha üst ölçek mimarlığa göre.

4.Bölümünüzü tercih etmenizdeki etkenler nelerdir?

Temel etken; yapılara, şehirlere, kentlere olan ilgimden dolayı bu bölümü tercih ettim.

5.Okuduğunuz üniversite ve şehrin öğrenciler için imkanlarından bahseder misiniz?

Yıldız teknik üniversitesi gerçekten çok köklü bir üniversite yaklaşın 100 yıla aşkın süredir eğitim veren bir teknik üniversite imkanlar açısından zaten çok merkezi bir yerde (İstanbul Beşiktaş ilçesinde). Sosyal Kulüpler konusunda çok aktif bir üniversite. Örneğin; mekatronik bölümünün kulübü elektrikli araba konusunda Yıldız Teknik en iyisidir.

6.Okuduğunuz bölümün size göre olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? İş olanaklarından bahseder misiniz?

Okuduğum bölüm mimarlıkla benzer zor işleyiş sürecine sahip genelde her hafta bir proje sunuluyor ve proje üzerinden ilerleniyor. Dönem sonunda bitirme projesi verilmektedir. Yani her hafta kendinizi geliştirmek zorundasınız. Gerçekten bitirmesi son derece zor bir bölüm (Mimarlık gibi). Ancak iş olanakları, çok fazla iyi değil. Belediyelerde iş bulabilirseniz oldukça şanslısınız. Özel sektör de herkesin sektöre girmesi pek mümkün değil. İş imkanı pek fazla olmayan bir meslek. Bende daha çok kendi sektörümden daha çok inşaat sektörüne yöneldim.

7.Mezun olduktan sonra iş hayatına nasıl başladınız? İlk iş deneyimleriniz nelerdir?

İlk iş deneyimim Ortadoğu ve Avrupa’ya kalıp ihracatı yapan Gebze ve Kastamonu da üretim yapan uluslararası bir firmaydı (Dizayncı olarak). Benim bu firmaya başladığımda farklı bir pozisyondaydım (Teklif bölümündeydim excel yazıyordum). Daha sonra pozisyon açılınca program bilgimden, altyapımdan, okuduğum okuldan dolayı beni dizayncı (kalıp tasarımcısı) pozisyonuna aldılar. Daha sonra Katar ve Dubai ofislerinde çalıştım, yine aynı ihtiyaçtan İngilizce altyapım olması sebebiyle beni uygun gördüler. Bende oralarda çalışmaktan çok büyük bir zevk aldım.

8.Mesleğinizde ilerlemek mümkün müdür?

Tabi ki. Yıllar geçtikçe daha fazla projeler gördükçe her meslekte tecrübe ile ilerlemek mümkündür.

9.Okuduğunuz bölümü gelecekteki konumu sizce iç açıcı mı?

Şehir ve Bölge planlama ulaşım, yeşil alan kullanımı, kıyı kullanımı gibi pek çok konuyu kapsadığı için ve gelişen teknoloji ile birlikte ulaşım metro ağı bunlarda güçlendiği için şehir ve bölge planlama geleceği olan bir meslek olarak değerlendirebiliriz.

10.Mesleğinize dair bir anınızı paylaşır mısınız?

Çalışma hayatında değil ama her yıl bir il seçilip. İşte Gaziantep, Eskişehir vb. buralara gidip oralara imar planı sunuyoruz. Anılarım genelde şehir dışı yerlerde, bambaşka bir yere gidip bambaşka bir yeri sıfırdan öğrenip oraya imar planı tanımlama üzerine olduğu için, birçok şehirde pek çok anım var diyebiliriz.

11.Bu bölümü tercih edecek kişiler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kesinlikle çizim programları ve yabancı dil öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

12.Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Yıldız Teknik Üniversitesi gerçekten tercih edilebilecek bir üniversite. Hazırlık sürecinde İngilizce eğitim olarak çok kaliteli. Sektörde iş ararken hazırlık okumak yabancı dil açısından çok büyük bir avantaj.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir